Savinjska med regijami z najmlajšim prebivalstvom v Sloveniji


Iz zadnjih podatkov Statističnega urada RS je razvidno, da je naša Savinjska statistična regija po povprečni starosti ena izmed najmlajših, čemur posledično sledi podatek, da imamo najmanjši delež prebivalstva starega nad 80 let in enega izmed najvišjih deležev prebivalcev starih do 14 let.

Poleg tega je naša regija tudi med vodilnimi v Sloveniji po številu diplomantov na 1000 prebivalcev, a je po drugi strani med tistimi z najnižjo povprečno neto plačo.

Savinjska statistična regija se razprostira na 2.301 km2. Število prebivalcev v regiji je 254.824 in živijo v 31 občinah. Regija zajema 800 naselij med katerimi je največje naselje mesto Celje s 37.959 prebivalci.

PREBIVALSTVO

V savinjski statistični regiji je v 2016 živelo 12 % vseh prebivalcev Slovenije. Naša regija izstopa po najnižjem deležu prebivalcev starih nad 80 let (4,6 %), najvišji delež teh ima goriška regija (6,0 %).

Tudi povprečna starost prebivalcev naše regije je bila ena najnižjih (42,7 leta). Najnižjo povprečno starost prebivalcev imajo v osrednjeslovenski statistični regiji (41,5 let), najvišjo pa v pomurski statistični regiji (44,5 let). Povprečna starost prebivalcev celotne Slovenije je 42,9 let.

Savinjska regija ima enega izmed najvišjih deležev prebivalcev starih do 14 let. Ta znaša 15,1 %. Največ prebivalcev starih do 14 let imajo v jugovzhodni Sloveniji ter osrednjeslovenski in gorenjski regiji. Vse tri regije imajo delež prebivalcev v tej starostni skupini 15,8 %. Najnižji delež mladih je v pomurski regiji 13,2 %.

Skupni prirast naše regije je znašal 1,7 na tisoč prebivalcev in je bil tretji najvišji med regijami. Najnižji naravni prirast je imela pomurska regija –3,5, najvišji pa v osrednjeslovenski regiji 2,7.

 

IZOBRAZBA, BREZPOSELNOST IN PLAČE

V savinjski statistični regiji je imelo višje ali visokošolsko izobrazbo 24 % prebivalcev starih med 25 in 64 let, kar je manj od slovenskega povprečja (28 %). Ta delež je bil najnižji v pomurski statistični regiji (20 %), najvišji pa v osrednjeslovenski statistični regiji (35 %).

Savinjska regija ima 15 diplomantov na tisoč prebivalcev, s čimer si delimo drugo mesto s koroško, gorenjsko in goriško regijo. Vodilna v tej kategoriji je osrednjeslovenska regija, ki ima 17 diplomantov na tisoč prebivalcev. Slovensko povprečje je 15 diplomantov.

Stopnja brezposelnosti v regiji (9,3 %) je bila nekoliko višja od slovenskega povprečja (8,0 %). Povprečna mesečna neto plača je bila za skoraj 76 EUR nižja od slovenskega povprečja; znašala je 954 EUR. Stopnja tveganja revščine je bila tukaj med slovenskimi regijami tretja najvišja (15,0 %).

GOSPODARSTVO

Naša regija je ustvarila več kot 11 % nacionalnega BDP (in se s tem podatkom uvrstila na 3. mesto med statističnimi regijami). 45 % regionalne bruto dodane vrednosti je bilo ustvarjene v dejavnosti industrija.

V naši regiji je bilo turistom na voljo skoraj 14.200 ležišč. V 2016 smo ustvarili nekaj manj kot 1,5 milijona turističnih prenočitev (po vrednosti tega podatka je savinjska regija četrta med preostalimi regijami); 52 % turističnih prenočitev so ustvarili domači turisti.

Največ turističnih ležišč v nastanitvenih objektih je bilo na voljo v gorenjski (približno 28.600) in obalno-kraški statistični regiji (približno 26.800). V teh dveh regijah je bilo v 2016 zabeleženih tudi največ prenočitev turistov: v obalno-kraški skoraj 2,4 milijona, v gorenjski nekaj več kot 2,2 milijona. Delež prenočitev tujih turistov v primerjavi z domačimi pa je bil največji v osrednjeslovenski regiji (94 %).

Še nekaj številk savinjske statistične regije:

osebna-izkaznica-savinjske
vir: SURS
B.S.