Vandalizem v Celju: nekateri ga ne zaznavajo, drugi uvajajo kamere in varnostno službo


13406973_10153574774286440_5785222997949536207_nPretekli teden so neznanci v mestu uničili opremo nekaterih lokalov in popisali stolno cerkev. Javnost tovrstno razgrajanje večinoma obsoja. Zakaj in nad čim se pravzaprav znašajo vandali? Jih bolijo socialne stiske malega človeka ali gre le za objestneže, ki imajo preveč časa? Slovar slovenskega knjižnega jezika celo navaja, da je vandalizem poškodovanje nečesa lepega brez pravega razloga. Nekaj odgovorov smo skušali dobiti med ljudmi, ki živijo in delajo v mestu.

13466005_10153574773916440_8589020976345420740_nKo so neznanci v noči na 15. junij v mestu uničili in poškodovali opremo lokalov in z grafiti povzročili večjo škodo na spomenikih in sakralnih objektih, je to na družabnih omrežjih sprožilo številne komentarje.

Tudi Mestna občina Celje se je odzvala z ostrim obsojanjem. »Nespoštovanje tuje lastnine, predvsem pa naše kulturne dediščine je primitivno dejanje, ki si ga v današnjem času ne smemo privoščiti,« so zapisali v kabinetu župana.

Dogodke v mestu ustrezno zavarujejo

Vandalizem v Celju sicer ni vsakdanji pojav, se pa vsaka ustanova oz. posameznik z njim sooča na svoj način, ko se pojavi.

Govorili smo tudi z nekaterimi organizatorji dogodkov v mestu. Večina jih je zelo previdna pri kakšnih postavitvah, ki bi na ulicah ostale čez noč. Izginjajo naprimer celo zasajene rože iz okrasnih lončkov ali pa sveče na grobovih mestnega pokopališča.

Pri veliko dogodkih v mestu sodeluje Zavod Celeia Celje, kjer sicer ne opažajo porasta vandalizma pri »svojih« projektih, so pa na to možnost pripravljeni, zato svoje prireditve ustrezno zavarujejo.

Namerno lomljenje dreves, dirkanje z motorji po cvetlicah in vrezovanje imen
Tudi v podjetju Simbio se večkrat srečajo s posledicami ravnanja objestnežev. »Na zelenih površinah se občasno pojavi namerno lomljene mladega drevja in vegetacije, lomljenje opornih drevesnih kolov in vožnja z motorji preko zasaditvenih gred oz. sezonskega cvetja,« je pojasnila predstavnica za odnose z javnostmi mag. Helena Kojnik.

20160512_142959Vandali se znašajo tudi nad tržnico, kjer v popoldanskem času z grafiti »lepšajo« okolico in uničujejo klopi tako, da nanje pišejo imena in vrezujejo poimenovanja nekaterih novonastalih držav.

»Lotijo« se sedežev in razbijajo steklene površine

Vsem na očeh pa je tudi vandalizem na vlakih, ki pripeljejo in odpeljejo z mesta. Na Slovenskih železnicah letno zabeležijo nekaj deset različnih oblik vandalizma.

Več poškodovanja inventarja beležijo v začetku in ob zaključku šolskega leta. Razgrajači se največkrat »lotijo« sedežev, naslonov za roke in glavo, razbijajo stekla na oknih in vratih. Da bi bilo takega objestnega ravnanja čim manj, jeseni in ob koncu šolskega leta na železnicah izvajajo preventivne akcije skupaj s policijo.

Na celjski železniški postaji nameščajo kamere in uvajajo varnostnika
So pa ravno v Celju pred meseci zabeležili porast »grafitiranja« v podhodu železniške postaje. “Za preprečevanje vandalizma ter kriminala se na železniški postaji Celje nameščajo kamere in uvaja varnostna služba. Policija bo zoper storilce ukrepala,” sporočajo iz službe za odnose z javnostmi na Slovenskih železnicah.

T: Š. Kumer, foto: MOC, Simbio

veronika-polsi-klik