Še dan do uradnega odprtja žalske fontane piv


fontana piv novinarji 2016Točno na dan, ko je bil v Žalcu leta 1868 II. slovenski tabor, bodo v središču Spodnje Savinjske doline jutri ob 19. uri za javnost odprli fontano z uradnim imenom Zeleno zlato, ki se poklanja hmeljski dediščini območja.

Današnje veliko zanimanje za novinarsko konferenco je tudi dober obet, da bo pridobitev zanimiva za turistični izplen. Fontana Zeleno zlato je skupen projekt gospodarstva in politike; podjetnikov in Občine Žalec. Ker ideja prepleta lokalne zgodbe preteklosti in sedanjosti in združuje interese raznolikih javnih in zasebnih partnerjev v skupen projekt, jim je Slovenska turistična organizacija (STO) že podelila priznanje Snovalec 2016.

Fontana je zasnovana simbolno kot hmeljska kobula, izražena v dveh polkrogih oziroma fontanah: pivski in vodni. Na zunanjih stenah fontane je nameščena oksidirana bakrena čipka, ki simbolizira pivsko peno. Pod betonsko ploščadjo premera 18 metrov, na kateri stan fontani, se na globini 3 metrov nahaja prostor t.i. strojnica, površine dobrih 60 m2 , kjer je nameščena vsa potrebna tehnična oprema za delovanje obeh fontan. Tehnologija s tehnično rešitvijo je rezultat razvoja lokalnih podjetij in vključuje rešitve s področja informacijskih tehnologij, posebnih elektronskih komponent ter elementov združenih v sistem točenja piva.

Zbir vseh teh tehnologij je unikatna rešitev, ki omogoča inovativno točenje piva. Na pivskem delu fontane se ob prisotnosti pooblaščene osebe z avtorizacijsko kartico iz zemlje dvignejo točilni sistemi, ki gostu natočijo želeno pivo. Na fontani so na pokušini le piva, ki vsebujejo kakovosten slovenski hmelj iz Spodnje Savinjske doline. Obiskovalec si za 6 EUR kupi poseben pivski vrček, ki ga je oblikoval svetovno priznani oblikovalec Oskar Kogoj, izdelali pa so ga v Steklarni Hrastnik. Na čipu, ki se nahaja na vrčku, je informacija, da si lahko 5-krat natoči 1 dl izbranega piva.

Gradbena in obrtniška dela je v 4 mesecih opravilo podjetje Remont s pomočjo podizvajalcev: električna dela in svetlobne efekte podjetje Elmar, strojne instalacije vključno z vodno fontano podjetji Šarlah in Remax. Vso potrebno opremo za pivsko fontano pa je zasnovalo in izdelalo podjetje Etra iz Celja.

Do sedaj je žalska občina podpisala 150 donacijskih pogodb, zbiranje sredstev pa bodo nadaljevali, saj želijo točilni sistem nadgraditi na 8 točilnih pip. Končni znesek investicije bo znan do konca septembra.

*foto: STV

od-celje-do-polsi-klik