Na predvečer praznika dela se je Celje znova odelo v toplino ognja, glasbe in druženja. Med številnimi kresovanji na Celjskem je tudi letos največ obiskovalcev pritegnilo tradicionalno kresovanje na Špici, ki je potekalo že 34. leto zapored.
Plameni mogočnega kresa so simbolno osvetlili prihod praznika dela, ki že več kot stoletje po vsem svetu združuje ljudi v spominu na delavske pravice, solidarnost in pomen skupnosti.
Nostalgija z Danielom Popovićem in pesmijo Džuli
Na Špici se je duh praznika prepletel tudi z noto nostalgije. Za to je poskrbel legendarni Daniel Popović, ki je leta 1983 s pesmijo Džuli na Evroviziji v Münchnu osvojil četrto mesto in postal glasbena ikona nekdanje Jugoslavije. “Še vedno sem ganjen, ko ljudje pojejo Džuli z menoj,” nam je zaupal priljubljeni pevec.
“Na Špico sem prišla zaradi žive glasbe in legende, kot je Daniel Popović. Džuli sem pela že kot najstnica, danes pa sem jo pela z vnukinjo. Neprecenljivo,” je navdušeno povedala Helena, ena od številnih obiskovalk dogodka.
Medtem ko so se obiskovalci zazibali v ritmih Popovićevih uspešnic, se je v ozadju iskril kres, med mizami pa je dišalo po čevapčičih in pivu. “Všeč mi je ogenj, lepo je. Vsako leto pridemo,” je povedala obiskovalka Sergeja.
Mnogi so na Špico prišli v družbi otrok in vnukov, v želji, da jim predajo del tradicije in pomen praznika. “Ko sem bila majhna, smo s starši vedno hodili na kresovanja. Danes sem tukaj s svojo hčerko. Naj tudi ona začuti to tradicijo,” je dejala Tina iz Laškega.
Kaj obiskovalcem pomeni praznik dela?
Praznik dela, ki izvira iz delavskih protestov v Chicagu leta 1886, ostaja tudi v 21. stoletju simbol boja za delavske pravice, socialno pravičnost in dostojanstvo dela. To ni le dela prost dan. Za mnoge je to globoko simboličen čas, ki opominja na pomen spoštovanja dela, dostojanstva in socialne pravičnosti.

“1. maj je zame praznik spoštovanja do dela in delavcev. V teh časih, ko je tempo nor, je prav, da se ustavimo, prižgemo kres in si rečemo: vredno je,” je poudaril obiskovalec Bojan.
“Praznik dela mi pomeni solidarnost. Vsi smo si različni, a ko stojimo ob ognju, smo enaki, ljudje, ki si želimo nekaj lepega in pravičnega,” je dejal Tadej, ki kresovanje na Špici obiskuje že vrsto let.
Poglejte si utrinke iz kresovanja na Špici v naši fotogaleriji.
Poglejte še:
Mesec športa 2025 – brezplačne aktivnosti za Celjanke in Celjane