Konec meseca aprila so v galeriji Likovni salon Celje otvorili razstavo GOVORI ZASE. Na razstavi se s svojimi vizualnimi izdelki in projekti predstavljajo dijakinje in dijaki vseh štirih letnikov umetniške gimnazije – likovna smer Gimnazije Celje Center, ki so ustvarjali pod mentorstvom mednarodno uveljavljenih vizualnih umetnikov.
Razstava ustvarjalnih izdelkov dijakinj in dijakov programa umetniška gimnazija – likovna smer na Gimnaziji Celje – Center, ki je na ogled v Likovnem salonu, letos nosi naslov Govori zase. Izhaja iz naslova pesmi (v angleškem jeziku Speak For Yourself), ki je v jutranjih urah padla na pamet mimoidočemu, ko ga je v sklopu ustvarjalnih delavnic intervjuvala skupina dijakinj.
Naslov nakazuje na dejstvo, da vse preveč radi govorimo v imenu drugih, še posebej mladih, namesto da bi jih nagovorili neposredno, tako kot so to v procesu projekta Kako se počutiš? storile udeleženke delavnic. Hkrati sporoča individualni pristop k ustvarjanju in razmišljanju ter več možnih interpretacij istega pogleda. Pri doživljanju ustvarjalnih idej, ustvarjalci govorijo iz sebe in skozi delo navzven sporočajo tisto, za čimer stojijo, tisto, o čemer v danih okoliščinah razmišljajo.
Dijakinje in dijaki 1. letnika so pod mentorstvom fotografa Matjaža Rušta skozi izdelane umetniško-dokumentarne fotografske serije skušali pripovedovati zgodbe svojega intimnega sveta. Na eni strani so opazovali okolico, ki estetsko že sama po sebi kliče k pogledu, na drugi strani pa so iskreno spregovorili o vsakdanjih rečeh, ki jih obdajajo in segajo preko uveljavljenih estetskih norm. Skozi nabor fotografskih prizorov so tako mladi oblikovali vizualno zgodbo/sporočilo, ki je bistvena tako v reportažni kot v umetniški fotografiji.
Pod mentorstvom umetnice Maje Hodošček so dijakinje in dijaki 2. letnika na delavnici dobili nalogo, ki je temeljila na menjavi vlog in prevzemu odgovornosti. Dijaki so zato v skupinah sami zasnovali potek in izvedbo delavnice ter skozi izdelke (video, plakati, fotografija, slike, izdelki iz gline in besedila) spregovorili o pojmih odgovornosti, zaupanja, povezanosti in podpore. Ob umetniškem videu 3 minute 3 sekunde so razmišljujoče zapisali: »V osnovi je ODGOVORNOST nujna, saj nas brez nje za nič ne bi skrbelo, ne bi ločili med pomembnimi in nepomembnimi stvarmi, skratka vse bi se nam zdelo nesmiselno. Po drugi strani pa je občutek prevelike ODGOVORNOSTI prav tako lahko uničujoč.«
Dijakinje in dijaki 3. letnika so izhajali iz svojih zanimanj, povezanih z življenjem na spletu in z doživljanjem digitalnih vsebin. Mentorica Sara Bezovšek jih je, po vzoru svoje umetniške prakse, spodbujala k tematsko sproščeni, vendar formalno poglobljeni obravnavi materiala, ki ga najdejo na spletu. Z izbrano temo so se mladi omejili na popularne tv serije in animirane filme ter razne popularne »meme«, ki se močno vpenjajo v polje popularne kulture in nastajajo na spletu. Odbrano množico digitalnih podob so dijaki nato uporabili pri snovanju digitalnih kolažev, upoštevajoč logiko barve in kompozicije. Izdelki nam, podobno kot gibanje po svetovnem spletu, dajejo občutek ogromnega števila vizualnih sporočil, za katere se zdi, da jih kljub posameznikovemu zanimanju nikoli ni mogoče dokončno v celoti zajeti, urediti, klasificirati in sistemizirati.
Dijakinje in dijaki 4. letnika so ob začetku šolskega leta ustvarjali pod mentorstvom Marka Šajna, slikarja, ki je takrat razstavljal na skupinski razstavi Modri sij v Likovnem salonu. Izhajali so iz njegovih prepoznavnih motivov brezobličnih ljudi v različnih fizičnih položajih in večplastnih čustvenih stanjih. Dijaki so se osredotočali na stilizirano telo in njegove položaje, kar so prikazali z medijem risbe, kolaža in objekta. Množice figur ali eno samo, nekatere upodobljene abstraktno, druge, zasnovane kot silhuete, so mladi kolažirali in sestavljali v razne gmote in strukture, ki nam sporočajo različna čustva, dejanja in odnose.
Razstava bo na ogled še do 18. 5.
Oglejte si še fotoutrinke z odprtja razstave:
Foto: FB Gimnazija Celje – Center