V noči iz sobote na nedeljo (27. aprila) je mestno jedro Celja znova doživelo izbruh vandalizma. Okoli 2. ure zjutraj je neznani moški v kavarni Beli vol pograbil stol in ga zalučal v izložbo butika Ellite, nato pa še v bližnjo trgovino Sisley.
Z nerazumljivim dejanjem je povzročil veliko materialno škodo, saj je razbil izložbo in poškodoval notranji inventar. Pri dejanju sta ga spremljali še dve osebi, policija pa je na kraju dogodka opravila uradni zapisnik. Incident znova odpira vprašanja o varnosti in nadzoru v mestu.
“To ni bil le napad na izložbo, to je napad na trud, ki ga mali podjetniki vsak dan vlagamo v svoje delo,” je povedala R. N. P., lastnica poškodovanega butika, ki je zaradi obsežne škode že več dni prisiljena držati vrata zaprta.
Porast vandalizma in kriminala v mestu
Primer ni osamljen. V zadnjih letih je v Celju opaziti porast vandalizma in kaznivih dejanj. Po podatkih Policijske uprave Celje se je v letu 2024 število vlomov povečalo s 473 na kar 611 primerov do konca novembra. Vzporedno narašča tudi število primerov vandalizma – od poškodovanja košev in spomenikov do uničevanja skulptur ter javnih koles.

“Mestno jedro je nevarno, tudi čez dan, kaj šele ponoči. Zbirajo se odvisniki in alkoholiki, ki nadlegujejo mimoidoče. To se ne bi smelo dogajati. Enostavno se ne počutim več varno,” poudarja žrtev omenjenega napada.
Njene besede opozarjajo tudi na pomanjkanje nadzora policije in mestnega redarstva. “Zavedam se, da jih je premalo, vendar bi si želela več obhodov in ukrepov, ki bi izboljšali stanje,” dodaja sogovornica.
Posledice niso le materialne
Tovrstna dejanja ne prinašajo le fizične, temveč tudi psihološke in ekonomske posledice. Zaradi razbite izložbe je trgovina že več dni zaprta, kar pomeni izgubo prihodka. “Že tako je mestno jedro precej prazno, zdaj pa še to. Vandalizem dodatno odganja ljudi in uničuje, kar gradimo z veliko truda,” poudarja podjetnica, ki vodi trgovino z oblačili.

Čeprav je bil zadnji incident “le” materialne narave, nekateri opozarjajo na nevarno spiralo. “Danes razbita izložba, jutri fizični napad – želimo si, da ne bo zares prepozno, preden se kaj hujšega zgodi,” je povedala mimoidoča občanka.
Vzroki in rešitve
Sociologi in urbanisti poudarjajo, da vandalizem pogosto izvira iz globljih družbenih težav – socialne izključenosti, pomanjkanja nadzora ter splošnega nezadovoljstva z okoljem. Rešitve ne tičijo le v kaznovanju, temveč v celostnem pristopu: boljši urbanistični zasnovi, večji prisotnosti nadzornih služb in aktivnem vključevanju lokalne skupnosti.
Dobri zgledi: Kaj se lahko Celje nauči od drugih mest?
Več evropskih mest je že uspešno uvedlo ukrepe za zajezitev vandalizma. V Rotterdamu na Nizozemskem sledijo načelu “razbitih oken”: vsak vandalizem nemudoma sanirajo, povečali so prisotnost redarjev in izboljšali javno razsvetljavo na tveganih območjih.
Na Švedskem v Malmöju uporabljajo pametne kamere, ki prepoznavajo sumljivo vedenje in omogočajo hitro posredovanje varnostnih služb. Na Dunaju so število tovrstnih incidentov zmanjšali z mestnimi patruljami in programi za vključevanje mladih v skupnost.
Tudi Celje je že naredilo nekaj korakov v pravo smer – denimo z nadgradnjo sistema javnih koles KolesCE z GPS sledenjem in dodatnimi ključavnicami, kar je zmanjšalo število vandaliziranih koles.