Na Šoli za hortikulturo in vizualne umetnosti Celje se je odvil že 25. dan špargljev. Ob tej priložnosti so na šoli pripravili predavanja, ogled vzorčnih gred v plastenjaku, šolskega vrta s šparglji in degustacijo špargljevih jedi. Izobraževalni in kulinarični dogodek je povezal znanje, prakso in lokalno pridelavo.
Sreda v znamenju špargljev se je pričela z izobraževalnim predavanjem Varstvo špargljev z uporabo preventivnih in nekemičnih ukrepov, ki sta ga vodili predavateljici Višje strokovne šole ŠHVU Celje, Anja Žužej Gobec in Andreja Gerčer.
Sledil je ogled zaključnih projektov dijakov s področja hortikulture – ti so v šolskem plastenjaku ustvarili t. i. Vrt užitkov, inovativno zasnovo, ki združuje živ svet rastlin z neživo naravo oblikovanja. Mentor Emil Špes je ob tem izpostavil pomen praktičnega znanja, ustvarjalnosti in interdisciplinarnosti.

Na ogled so postavili funkcionalno-estetske grede, sestavljene iz uporabnih rastlin (90 odstotkov – 60 odstotkov zelenjadnic in 30 odstotkov dišavnic) ter okrasnih rastlin (10 odstotkov).

Od prvega nasada do današnjih sort
Udeleženci so si nato ogledali šolski nasad špargljev, kjer so Veronika Cvetko, Romana Špes in Štefanija Kos Zidar prikazale pravilne tehnike pobiranja – z lomljenjem ali rezanjem s posebnim nožem. Na ŠHVU Celje so prvi nasad posadili že leta 1997. Vseboval je kar 11 različnih vrst špargljev, namenjen pa je bil preizkušanju sort v različnih podnebnih področjih v Sloveniji.

Drugi nasad je bil postavljen leta 2020, na njem pa je pet sort špargljev – dve rdeči in tri zelene. “Preden bom odšla v pokoj si želim, da se ta drugi nasad maksimalno razcveti,” je dejala ravnateljica Kos Zidar, ki že od samega začetka bdi nad tem projektom.
Zdravilna moč špargljev in recepti iz prve roke
Špargelj ima izjemne zdravilne učinke, saj čisti telo in spodbuja aktivnost. Priporočljiv je ljudem, ki so v okrevanju po poškodbi. Zelo primeren je tudi zdaj spomladi, ko želimo postavo pripraviti na poletje. Ima ogromno vitaminov, mineralov. Za ljudi, ki jih pesti nespečnost in nervoza, ni primeren, saj je afrodizijak. Prav tako ni priporočljiv za ljudi z revmo in moške, ki imajo težave s prostato.

Špargelj za uspešen razvoj potrebuje veliko sonca in vlage. Uporaben je do mesta, kjer ga lahko gladko prerežemo z nožem, uporablja pa se lahko v vseh vrstah jedi – od rižot do testenin, solat in juhe. Špargljeva semena se tudi pražijo in se iz njih kuha kava. “Sama si jih rada skuham, potem pa jih jem z drobtinami ali jajčko, pa tudi celo z ocvirki,” dodaja ravnateljica ŠHVU Celje.

Obiskovalci so imeli priložnost degustirati vrsto špargljevih jedi – špargljevo kremno juho, vmešane jajčke s šparglji, špargljeve zavitke, špargljev jajčni namaz, solato s šparglji in špargljevo potratno potico.
Prihodnje leto bo šola praznovala 80 let obstoja, takrat pa obljubljajo tudi posebno izdajo knjige s povzetkom o špargljih za vseh teh 25 let.
Fotogalerija: