Stanetova ulica v središču Celja je v sredo znova zaživela v duhu radovednosti, ustvarjalnosti in povezovanja. V okviru nacionalne kampanje Tedni vseživljenjskega učenja (TVU) je mesto gostilo Parado učenja – praznik znanja, ki se je vrnil v knežje mesto po zaslugi Ljudske univerze Celje po sedmih letih premora.
Dogodek je osvetlil pomen vseživljenjskega učenja v času, ko se svet hitro spreminja, prilagodljivost pa postaja ključna veščina. Po besedah direktorice Ljudske univerze Celje, Ines Stilin, je prav Parada učenja simbol odprtosti, dostopnosti in vključevanja.

“Neprestano učenje je edina možnost, da napredujemo kot posamezniki in kot družba. Znanje ni privilegij izbranih, temveč pravica in priložnost za vse. Učimo se lahko na vsakem koraku, znanje pa je edino bogastvo, ki ga lahko delimo in ga imamo vseeno vedno več,” je poudarila.
Na stojnicah, ki so obarvale celjsko mestno jedro, se je predstavilo kar 27 različnih društev in ustanov – med njimi Osrednja knjižnica Celje, Tehnopark Celje, Muzej novejše zgodovine, Srednja zdravstvena in kozmetična šola Celje, Gimnazija Celje – Center, Celjski mladinski center, Pokrajinski muzej Celje, Fakulteta za logistiko Celje, Fakulteta za zdravstvene vede Celje, Ljudska univerza Celje ter številne druge. S tem so obiskovalcem približali bogato in raznoliko izobraževalno ponudbo.

Zbrane je nagovoril tudi podžupan Mestne občine Celje Samo Seničar, ki je izpostavil pomen učenja v vseh življenjskih obdobjih: “Od malih nog poslušamo, da je življenje vseživljenjski proces. Brez učenja ni znanja, brez znanja ni napredka.”
Pobuda, ki se je pred desetletji začela v Veliki Britaniji in jo je Slovenija kot ena prvih držav posvojila, še danes ostaja izjemno aktualna. “Organizacija Tednov vseživljenjskega učenja je bila prava odločitev. Ključnega pomena je, da povezujemo generacije in kulture,” je poudarila mag. Zvonka Pangerc Pahernik z Andragoškega centra Slovenije.

Parada učenja je letos potekala pod pomenljivim sloganom “Na temeljih preteklosti gradimo prihodnost”, ki sporoča, da je znanje trajna vrednota, brez katere ni mogoče graditi vključujoče in odporne družbe.
Parada učenja pa ni bila zgolj sejem informacij, temveč pravi mestni festival znanja. Spremljal jo je tudi pester spremljevalni program na ploščadi pred Mestnim kinom Metropol. Nastopili so člani Društva vitezov najemnikov grofov Celjskih, plesna skupina Plac, Vocal BK Studio in akrobatska skupina Arbadakarba.

Fotogalerija: