Ne odlagajte invazivnih rastlin v naravo! Namesto tega, naredite to …


Invazivne rastline predstavljajo eno izmed večjih groženj za biodiverziteto, gospodarstvo, prehransko varnost in zdravje ljudi. Zato jih nikar ne odlagajte v naravo ali med zeleni odrez. V zbirnem centru Bukovžlak jih bodo ustrezno kompostirali in s tem preprečili njihovo širjenje ter škodo v naravi.

V družbi SIMBIO, d.o.o., sodelujejo pri evropskem projektu LIFE OrnamentalIAS, katerega cilj je zmanjšati pojavnost in negativne vplive invazivnih tujerodnih rastlin. Osredotočajo se predvsem na okrasne invazivke, ki predstavljajo eno izmed večjih groženj za biodiverziteto, gospodarstvo, prehransko varnost in zdravje ljudi.

Partnerji projekta delujejo na različnih področjih: varstvo narave, kmetijstvo, upravljanje z vodami, gojenje in uporaba okrasnih rastlin ter ravnanje z zelenim odrezom.

Kaj storiti z invazivnimi rastlinami?

Med invazivne rastline sodijo: ambrozija, bambus, veliki pajesen, sirska svilnica, žlezava nedotika, orjaški dežen, kanadska zlata rozga, orjaška zlata rozga, japonski dresnik, navadna barvilnica, raznozobi grint, Davidova budleja, navadna amorfa, enoletna suholetnica, lovorikovec, topinambur, delejnolistna rudbekija  …

Foto: Simbio

V Simbiu prosijo, da ostanke invazivnih rastlin, ki jih imate na vrtovih ali v okolici svojih domov, ne odlagate v naravo ali med zeleni odrez, ampak jih odpeljete v zbirni center v Bukovžlaku, kjer jih bodo ustrezno kompostirali.

Za morebitne dodatne informacije vam je na voljo kontaktna oseba: Matevž Jug, telefonski številki 03 425 64 61 ali e-mail [email protected].