Prebivalce Celja in okolice ta konec tedna in začetek prihodnjega čaka izrazita vročina. Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO) opozarja na veliko toplotno obremenitev, zato svetuje dodatno previdnost pri zadrževanju na prostem.
Za naše območje je izdano oranžno opozorilo, med tem ko je za nekatere dele Slovenije izdano najvišje, rdeče opozorilo.
Temperature se bodo povzpele nad 30 stopinj Celzija, v najbolj izpostavljenih krajih pa se bodo približale tudi 35 stopinjam. Visoke bodo ostale tudi nočne temperature, zato bo osvežitev omejena, kar bo dodatno obremenilo organizem.
Nasveti za ravnanje v času vročinskega vala
Ob vročinskem valu NIJZ svetuje, da se ljudje v največji dnevni vročini čim bolj zadržujejo v senci ali hladnih prostorih ter se izogibajo fizičnim naporom na prostem. Pomembno je redno pitje vode, tudi če nismo žejni, ter izogibanje alkoholu in zelo sladkim pijačam, ki dodatno dehidrirajo telo.
Prostore je priporočljivo ohranjati čim bolj hladne – zjutraj in zvečer jih prezračimo, čez dan pa zapremo okna in uporabimo senčila. Obleka naj bo lahka, svetla in zračna, priporočljiva je tudi uporaba pokrival in zaščite pred soncem.
Posebno pozornost je treba nameniti otrokom, starejšim, nosečnicam, kroničnim bolnikom ter ljudem, ki delajo na prostem, saj so bolj izpostavljeni zdravstvenim težavam zaradi vročine. Pazljivi moramo biti tudi na hišne ljubljenčke, ki prav tako težko prenašajo visoke temperature.
Priporočljivo je spremljanje vremenskih opozoril ter skrb za druge, še posebej za bolj ranljive osebe v okolici. Najbolj tvegano je puščanje otrok ali živali v parkiranih vozilih, kjer se temperature hitro nevarno zvišajo.





