V preteklih dneh je svet dobil novega papeža: Robert Francis Prevost, ki si je nadel ime Leon XIV. Kardinal Prevost zagotovo ni bil med tistimi v ospredju, bil pa je zelo poznan tistim, ki so v zadnjem času bližje delovali z njim v Cerkvi. Je Američan, sin migrantov: njegov oče je francoskih in italijanskih korenin, njegova mama pa ima španske korenine.
Rodil se je in deloval v Chicagu, ko je končal študij pa je stopil v red avguštincev ter kot misijonar deloval v Peruju. Tam je nekaj časa deloval kot škof, pred nekaj leti pa ga je papež Frančišek poklical v rim, da bi bil odgovoren za dikasterij oziroma »oddelek« za škofe. Tako je večina škofov z njim seznanjena. Ni pa bil sedanji papež Leon XIV. poznan drugim duhovnikom.
Po prvih vtisih po izvolitvi novega papeža smo povprašali duhovnike iz Celja in okolice. Svoje misli je z nami delil tudi celjski škof Maksimilijan Matjaž.
Skupno jim je, da so veseli hitre izvolitve novega papeža. Predvsem pa jim je bil všeč njegov prvi pozdrav Mir z vami vsemi, ki je po njihovih besedah poveden: napoveduje namreč, da smo dobili papeža, ki bo prinašal mir na zemlji, ki bo graditelj mostov.
Tadej Linasi, župnik v župniji Celje – sv. Danijel: »Je človek za današnji čas – ne samo za Cerkev, ampak za ves svet.«

»Gre za papeža, ki so bo šel po poti Frančiška, ampak na svoj lasten način. Ne bo njemu enak. Je pa človek za današnji čas – ne samo za Cerkev, ampak za ves svet.
Od novega papeža pričakujemo veliko. Že to veliko pove, da je bilo skoraj 4500 akreditiranih novinarjev. Ves svet je gledal dimnik, ki sam po sebi ni lep, ampak je šlo za pričakovanje človeka, ki bo tudi dal svetu eno vabilo k odnosom, ki morajo biti lepi. Vera sama ni spisek zapovedi in prepovedi, kaj moraš in česa ne smeš. Ni moralizem, ampak je predvsem odnos človeka do Boga in ljudi med seboj. In v našem času odnosi trpijo. Težko se kaj zmenimo oziroma zmenijo med seboj.
Ko je nov papež govoril o mostovih: kazal bo tisto skupnega, kar je božjega in kaj je občečloveškega in da bi se v tem poenotili in od tem potem gradili in šli naprej. To bo on na svoj lasten način pokazal. Ima tudi močno izkušnjo redovništva, moči ameriške Cerkve, pa tudi Cerkve v Peruju, ki je uboga, ki išče. Poleg tega je bil vodja dikasterija in je v tem času spoznal škofovsko službo tudi vse prednosti in težave, ki obstajajo.«
Miha Herman, župnik na Teharjah: »Všeč mi je njegova vizija, da bo nadaljeval delo papeža Frančiška«

»Veselim se tega, kar sem lahko prebral in videl. Osebno nisem imel stikov s kardinalom Prevostom, ampak to, kar sem slišal in ta njegov nasmeh, njegove prve besede in predstavitev, kolikor sem lahko spoznal, mi je zelo všeč. Želim si, da to, kar je povedal, da bi lahko uresničil.
Všeč mi je njegova vizija, da bo nadaljeval delo pokojnega papeža Frančiška, da se bo trudil graditi mostove, med narodi in verami.«
David Zagorc, župnik v župniji Celje – sv. Duh: »Mislim, da bo preprost in odprt, tako kot je bil prejšnji papež.«

»Njegov nastop mi je bil všeč, ker je začel s pozdravom Mir z vami. To svet najbolj potrebuje. Drugače pa mi je bil prej neznan, ga šele kot papeža spoznavam.
Gotovo je situacija v svetu kar se miru tiče kar kočljiva. Pričakujem, da bo šel po stopinjah pokojnega papeža Frančiška. Pa tudi to, da bo Cerkev vodil tja, kamor Bog kliče Cerkev danes. Mislim, da bo preprost in odprt, tako kot je bil prejšnji papež. Čisto konkretno pa, da se bo odzival na potrebe, ki so v svetu.«
Maksimilijan Matjaž, celjski škof: »Upam, da ga bomo lahko pozdravili med nami.«

»Zelo sem bil vesel, ko sem slišal za to novico. Presenečen prvič, da je do izvolitev prišlo tako hitro, po drugi strani pa potrjen v tem zaupanju, prepričanju, da vendarle molitve in trenutki v cerkvi vodi nekdo drug in ne samo človeška preračunljivost in politika.
Sam sem ga uspel srečati oktobra 2023 in spet znova oktobra 2024, kjer je sodeloval kot eden izmed 260 udeležencev sinode o sinodalnosti Cerkve. Že takrat je dal vtis modrega, premišljenega in skromnega človeka. Človeka, ki ima izkušnjo Cerkve, ki je blizu ljudem, ki ima znanje, tako teološko kot drugače. Je globok intelektualec, matematiko je študiral in tudi tuji jeziki so mu domači.
Zelo si želim, da bi ta proces prenove Cerkve, ki se je začel s papežem Frančiškom, Cerkve kot občestva, družine, misijonarske skupnosti Jezusovih učencev, da se bo ta pot nadaljevala. Da bomo prenovili strukture, ki včasih postajajo obremenjujoče. Zdi se da bo nov papež te korake v to smer, v pot, ki jih je začel papež Frančišek, tudi sam nadaljeval. Kar nekaj takšnih potez, ki jih je v prvem nastopu naredil, je, da se je predstavil kot vernik, ki pa hoče biti brat, škof in pastir svoji Cerkvi, ki živi z njo skupaj. To je tudi terminologija sinodalne Cerkve, da je pastir res del te Cerkve.
Imam tudi veliko upanja in zaupanje vanj kot član slovenske cerkve, ker pozna našo cerkev. Smo se že srečali uradno z njim kot kardinalom, odgovornim za dikasterij za škofe. Pozna situacijo v Sloveniji in upam, sem prepričan, da ga bomo lahko pozdravili med nami. Želim si, da bi njegov misijonarski ogenj gorečnosti lahko izkusili tudi v slovenski Cerkvi.«