Kaj so pri nadzoru v šmarskem vrtcu ugotovili občinski nadzorniki


vrtec-smarje-e1427881812633Nadzorni odbor Občine Šmarje pri Jelšah, ki je v JZ Otroški vrtec Šmarje pri Jelšah ugotavljal nepravilnosti, je objavil svoje poročilo. Pri tem so naleteli na določene nepravilnosti.

Namen izrednega nadzora je bil ugotavljanje nepravilnosti pri porabi finančnih sredstev JO Otroški vrtec Šmarje pri Jelšah, katere pobuda s priloženo dokumentacijo je bila posredovana Inšpektoratu RS za šolstvo in šport. Slednji je zadevo 20. januarja letos odstopil v reševanje Nadzornemu odboru Občine Šmarje pri Jelšah. V skladu s posredovano dokumentacijo so preverjali ali so bile storjene nepravilnosti pri poslovanju ravnateljice.

Nadzorni odbor Občine Šmarje pri Jelšah od ravnateljice Marte Drofenik zahteval, da v roku osmih dni posreduje določene listine. Drofenikova je v pritožbenem roku poslala odzivno poročilo, v katerem se je sklicevala na nepravilnosti posameznih členov Poslovnika nadzornega odbora Občine Šmarje pri Jelšah, katerih pa odbor zaradi ugotovljene neutemeljenosti ni upošteval.

Očitki ravnateljici Marti Drofenik v petih točkah

Ravnateljici Marti Drofenik se v prvi točki očita, da naj bi sama določala ceno prehrane za zaposlene v JZ Otroški vrtec Šmarje pri Jelšah. Leta 2013 naj bi Svetu zavoda predložila ceno brez ustrezne kalkulacije, nato naj bi jo 1. septembra 2013 sama zvišala. Neupravičeno naj bi sprejela sklep za izplačilo regresa v gotovini vsem delavcem novembra 2012, kljub temu, da so koristili prehrano. Po mnenju nadzornikov naj bi ceno prehrane na podlagi ustreznih kalkulacij določal svet zavoda in ne ravnateljica sama.

V drugi točki se Drofenikovi očitajo nepravilnosti v zvezi z evidenco njenega delovnega časa, ki naj bi bila pomanjkljiva, prav tako pa naj bi se obračun njene plače ne ujemal z evidenco pri več mesecih (v poročilu so podali primera za meseca januar in avgust preteklega leta). Ravnateljici očitajo, da ni vodila sprotne evidence delovnega časa ter da je evidenco delovnega časa napisala naknadno, kar pomeni ponarejanje uradnih listin. Nadzorniki predlagajo, da se mora evidenca izrabe delovnega časa voditi za vse zaposlene, vključno z ravnateljico, tako, da bo razviden čas prihoda in odhoda, podpisane pa s strani odgovornih oseb.

Tretja ugotovitev nadzornega odbora pa se nanaša na nepravilnosti v zvezi z izplačilom delovne uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela za leto 2013 in 2014. Zaradi številnih pomanjkljivosti (dokumenti naj bi bili brez glave – uradnega naziva podjetja, brez podpisov s strani delavcev, ne vsebujejo številk iz delovodnika, datumi se ne ujemajo, …), po mnenju nadzornikov obstaja sum, da so bili dokumenti sestavljeni naknadno in niso predstavljali podlage za izplačilo povečanega obsega delavcem. Kot pravijo nadzorniki, morajo biti dogovori o delovni uspešnosti iz naslova povečanega obsega dela podpisani s strani delavcev, sklenjeni pa morajo biti mesečno in ne za celotno obdobje, izdelana pa morajo biti tudi določena merila.

V četrti točki nadzorni odbor ugotavlja kršitve v zvezi z izobraževanji, ki naj bi bila predraga, v nadaljevanju pa celo kljub izdanemu in plačanemu računu, izvedena samo delno. Nadzorniki očitajo nepravilno poslovanje oz. hujšo kršitev tako naročnika kot izdajatelja računa. Predlagajo, da morajo biti plan izobraževanj za šolsko leto sprejet hkrati z delovnim načrtom kot njegova priloga. Navesti je potrebno vsa načrtovana izobraževanja, kdo se jih bo udeležil, čas in kraj izvedbe ter predvideni stroški za posamezno izobraževanje.

Previsok strošek amortizacije pri poslovnem rezultatu za leto 2012, posledično pa prenizko izkazan presežek prihodkov nad odhodki v višini dobrih 8.000 evrov pa naj bi bila zadnja ugotovljena nepravilnost s strani nadzornikov, na kar naj bi takrat opozorila državna notranja revizorka. Nadzorni odbor priporoča, naj se amortizacija obračuna v skladu z veljavno zakonodajo in v soglasju ter dogovorom z ustanoviteljem.

Ukrep, ki ga je izvedel nadzorni odbor, se nanaša na četrto točko in sicer gre za utemeljeni sum storitve prekrška v zvezi z izdanim računom v znesku 3.076,00 evrov, ki je bil s strani JZ Otroški vrtec Šmarje pri Jelšah po nalogu ravnateljice plačan, preden je bila storitev v celoti izvedena. Nadzorni odbor je zato podal prijavo zoper odgovorno osebo Marto Drofenik in proti pravni osebi zaradi izdaje računa, preden je bila storitev izvedena.

Vabljeni k ogledu celotnega Poročila o opravljenem izrednem nadzoru porabe finančnih sredstev JZ Otroški vrtec Šmarje pri Jelšah (klik!).

KMALU NOVA RAVNATELJICA VRTCA?

Že prejšnji teden pa so svetniki Občine Šmarje pri Jelšah na seji podali pozitivno mnenje za imenovanje Jelke Čujež za novo ravnateljico šmarskega vrtca. Slednjo, ki je trenutno pomočnica Drofenikove, so izbirali med štirimi kandidati. Čuježeva podporo zaposlenih že ima, niso pa je podprli v svetu staršev, katerega pozitivno mnenje pa ni zavezujoče. Soglasje ji mora dati še pristojno ministrstvo.

O dogajanju v šmarskem vrtcu smo na Celje.info pisali v več ločenih prispevkih, povezave do katerih najdete pod to novico.

polsi-kegljanje-klik