Komunalni nadzornik Simbia opozarja in svetuje pri ločevanju odpadkov


Darko Knez1Drugi teden v juniju so v Simbiu, d.o.o., uvedli notranji nadzor nad pravilnim ravnanjem z odpadki. Usposobili so komunalnega nadzornika, ki na terenu pregleduje zabojnike za odpadke, in če odpadki niso pravilno ločeni oziroma odloženi v ustrezen zabojnik, nadzornik sprva pisno opozori lastnika posode.

Ukrep ni kaznovalen, razen če bo nadzornik ugotovil pri posameznem uporabniku večkratno kršitev. V tem primeru bo zadevo predal medobčinski inšpekciji, ki bo ukrepala skladno z odloki občin, v katerih Simbio izvaja zbiranje in odvoz odpadkov.

Njegovo delo je minuli teden potekalo v občinah Savinjske doline, kjer je potekal odvoz odpadne embalaže. Pred prihodom tovornih vozil za odvoz odpadkov je pogledal pod pokrove 800 zabojnikov za odpadke in pustil obvestila pri 200 uporabnikih. V obvestilih je uporabnikom navedel natančen popis odpadkov, ki niso pravilno odloženi v ustrezen zabojnik, ter jih pisno pozval k pravilnemu odlaganju odpadkov. V primeru večkratnih kršitev bo nadzornik primer predal medobčinski inšpekciji, ki bo ukrepala skladno z odlokom, kar lahko pomeni za fizično osebo kazen v višini 100 EUR. Nadzornik je k obvestilom dodal še brošure z napotki za ločevanje odpadkov.

Čez mesec dni bo opravil ponoven nadzor pri uporabnikih, pri katerih je pustil obvestila. Ta teden se nadzornik mudi na območju Celja, Vojnika, Šentjurja, Štor, Dobrne in Dobja.

V številnih zabojnikih je še vedno veliko odpadkov, ki v posamezne zabojnike ne sodijo. Na Simbiu ocenjujejo, da nekateri uporabniki doslednemu ločevanju odpadkov pripisujejo premajhen pomen in se preprosto ne zavedajo vpliva ločevanja odpadkov na ohranjanje naravnih virov in energije. Kot povzročitelji odpadkov so sami odgovorni zanje, zato morajo z ločevanjem začeti že na izvoru nastanka odpadkov, torej v gospodinjstvu. Nadaljnja snovna predelava ni mogoča, če so odpadki pomešani med sabo. Na primer, v sortirnici regionalnega centra se dodatno sortirata kovinska in plastična embalaža, kar ni mogoče, če je le-ta onesnažena z vsemi mogočimi drugimi odpadki. V sortirnici se namreč dodatno sortirajo posamezni embalažni materiali, ki se sicer zbirajo skupaj v rumenem zabojniku – tetrapak, pločevinke, prozorne plastenke, zelene plastenke, plastična folija, vrečke, plastične posodice za sadje in zelenjavo, konzerve, pokrovčki …

Polovicka_tabu_vodni_stolp