Mestna občina Celje je bila uspešna na javnem razpisu Ministrstva za kulturo za obnovo in oživljanje kulturnih spomenikov v kohezijski regiji Vzhodna Slovenija. Za 2. fazo obnove Stare grofije – vile s freskami – bo prejela 999.868,95 evrov nepovratnih sredstev iz evropskih virov. S projektom želijo ohraniti bogato zgodovinsko dediščino in vdahniti novo vsebino enemu najpomembnejših kulturnih spomenikov v Celju.
Stara grofija velja za najlepšo renesančno stavbo v Celju in eno najbolj prepoznavnih v Sloveniji. Druga faza njene prenove obsega ureditev razstavnih prostorov za »in situ« prikaz arheoloških ostalin rimske vile, ki so bile najdene ob prenovi Muzejskega trga, vključno z vso potrebno razsvetljavo, osvetlitvijo arkadnih hodnikov in obnovo fasade celotne Stare grofije.
»S pridobljenim sofinanciranjem lahko uspešno nadaljujemo naša prizadevanja za nadaljevanje prenove Stare grofije ter ohranjanje kulturne dediščine v Mestni občini Celje,« je dejal župan Mestne občine Celje Matija Kovač.

Ureditev prenove in predstavitev arheoloških antičnih ostalin vključuje analizo materialov in njihovo zaščito. Prostorska zasnova bi naj omogočila varno in enostavno ogledovanje.
Za projekt je bilo ključno sodelovanje z arhitektom, arheologi in umetnostnimi zgodovinarji. Oblikovanje prostora predstavitve arheoloških ostalin rimske vile je usklajeno z arhitekturo renesančne stavbe in okolice. Po oceni projektanta Nandeta Korpnika (Korpnik produkcija d.o.o.) bo po zaključeni drugi fazi prenove Stara grofija še bolj bogatila kulturno izkušnjo in prispevala k nadaljnjemu ohranjanju bogate zgodovine Celja.
»S končanjem prenove Stare grofije bo v muzeju ponovno na ogled bogati rimski lapidarij, ki bo skupaj z »in situ« prezentacijo rimskih fresk pod Muzejskim trgom in stropom rimske hiše iz 1. stol. n.št., tvoril širok vpogled v zgodovino rimske Celeje. Enkratnost odkritij z Muzejskega trga bo poudarila moderna muzejska interpretacija, ki bo obiskovalcem ponudila edinstveno doživetje življenja v tem času,« je povedal Stane Rozman, direktor Pokrajinskega muzeja Celje.
Prva faza prenove se je končala že lansko poletje
V sklopu prve faze prenove, ki so jo končali lani poleti, sta bila zgrajena zunanje dvigalo, ki omogoča gibalno oviranim osebam, da si ogledajo zbirko, in strojnica za klimatizacijo razstavnih prostorov, s čimer je zagotovljeno dolgoročno ohranjanje umetniških del.
Vrednost gradbenih del v prvi fazi prenove je znašala 600 tisoč evrov z vključenim DDV, vrednost druge faze projekta pa bo znana po zaključenem javnem naročilu, ki bo objavljeno v kratkem.
