Muzej novejše zgodovine Celje pozdravil razstavo »Njena zgodba o vojni«


Postojanka predstavitve razstave »Njena zgodba o vojni« je ob Nemčiji, Nizozemski in Norveški, sedaj tudi Muzej novejše zgodovine Celje, ki je v sredo zvečer gostil eno izmed ustanoviteljic Muzeja zgodovine žensk in spolov ter njegovo direktorico, Tatjano Isaevo, ki razstavo prireja. Ta je predstavila poslanstvo muzeja in aktualni mednarodni projekt tega ukrajinskega muzeja.

Začetki Muzeja zgodovine žensk in spolov segajo v leto 2008, ko se je vse skupaj pričelo v stanovanjski sobi v vzhodnem ukrajinskem mestu Harkov. Ustanovile so ga posameznice raziskovalke, ki so raziskovale zgodovino žensk in spolov ter si prizadevale za dialog. Muzej deluje pod sloganom »Zgodovino tvorimo, pišemo in ohranjamo«, njegov koncept pa je predvsem vzgoja ukrajinske in svetovne mlade javnosti v smislu enakopravnosti spolov.

Po začetku vojne, 24. februarja letos, je muzej v Harkovu zaprl svoja vrata, kateri je dom več kot 4000 eksponatom iz različnih mest Ukrajine, pa tudi sveta. Eksponate lahko posamezniki tudi darujejo ali ustvarijo sami. Ciljna skupina muzeja je te tudi dosegla, saj so v predvojnem času bili obiskovalci tega prav ukrajinski študentje, šolarji, mladi domači in tuji popotniki. Delujejo tudi kot muzej na kolesu in obiska željne, ki si tako ali drugače ogled muzeja ne morejo privoščiti, z eksponati obiščejo sami. Gre predvsem za šolske ustanove na območju Harkovske regije, kjer živi okoli dva milijona prebivalcev.

Zbrali že preko 100 osebnih zgodb doživljanja vojne ukrajinskih žensk

Kljub vojni pa delovanje muzeja ni zastalo, saj so začele sodelavke muzeja v Ukrajini, Avstriji in Nemčiji zbirati zgodbe žensk v času vojne. Te predstavljajo na razstavi »Njena zgodba o vojni«, ki je nastala ob podpori Ukrajinskega ženskega sklada. Do danes so zbrali že krepko več kot 100 osebnih zgodb doživljanja vojne ukrajinskih žensk. Spletno razstavo v ukrajinščini in angleščini  sestavlja 70 zapisov, 30 zvočnih in šest videoposnetkov, ki jo najdete na njihovi spletni strani – tukaj.. Deli 32 zgodb so prevedeni v slovenščino.

In prav tako je bilo sredino gostovanje, kjer je Tatjana Isaeva predstavila njihov projekt, prevedeno v slovenski jezik. Besede Isaeve je v slovenščino prevedla Galina Malovšek iz žalskega Društva Ukrajincev v Sloveniji Bereginja, ki ji Slovenija že 27 let predstavlja drugi dom. Velike zasluge za pripeljano predstavitev razstave v MNZC pa ima kustosinja Urška Repar.

V prihodnosti so cilji muzeja predstaviti zgodbe žensk o vojni na domačih tleh, v prostorih muzeja, ko bo ta spet odprl svoja vrata ter predstaviti in nadaljevati projekte in njihove partnerje, ki jih ustvarjajo sedaj, ko muzej ni njihov varen pristan.

V odlomku iz sredinega srečanja je direktorica muzeja Tatjana Isaeva med drugim povedala: »Pripovedujemo o zgodovini žensk, ki je bila povsod po svetu preslišana, zato predstavljamo poslanstvo feminizma, resnico 8. marca in pojasnjujemo, da žal nasilje nad ženskami ni le fizično, da se problem seksizma v svetu zatira, da človeške zgodovine ne ustvarjajo in ga nikoli niso le moški… Je pa stanje žensk v ukrajinski družbi mnogo bolje kot v časih Sovjetske zveze, te imajo danes visoko raven izobrazbe, a je žal družbena miselnost, da ženske sodijo le v kuhinjo, še vedno močno zakoreninjena. Zato je naš dialog namen, da to miselnost odpiramo in spreminjamo.«

N.O.