Na 17. festivalu prostovoljstva razglasili naj prostovoljce lanskega leta (foto)


V Celjskem mladinskem centru se je danes odvil že 17. Festival prostovoljstva, katerega osrednja tema je bila Gasilska olimpijada, ki bo letos julija potekala v Celju. Dogodek se je pričel z uradno podelitvijo nazivov Naj prostovoljec/Naj prostovoljka, v sklopu katere so nekaj besed spregovorili podžupan mestne občine Celje Vladimir Ljubek, direktorica celjskega Mladinskega centra Sonja Majcen in poveljnik Gasilske zveze Slovenije Franci Petek, vse skupaj pa je popestril tudi krajši kulturni program.

Dogajanje se je pričelo z uvodno točko pevcev Srednje zdravstvene šole Celje, nato pa je zbranim nekaj uvodnih besed namenil podžupan MOC Vladimir Ljubek. Med drugim je povedal, da so v Mestni občini Celje ponosni na mladinski center, ki s svojimi aktivnostmi daleč presega meje nujnega in potrebnega. Izpostavil je predvsem to, da so prostovoljci večinoma ljudje, ki za svoje delo ne rabijo pohval in priznanj, ampak jim je v največje zadoščenje, da se lahko razdajajo za druge. Namenil je iskrene čestitke vsem osmim prejemnikom nazivov ter poudaril “Brez vas bi bilo manj nasmehov in več stisk. Hvala vam in Celjskemu mladinskemu centru.”

Direktorica CEljskega mladinskega centra Sonja Majcen se je v svojem nagovoru zahvalila vsem prostovoljcem, ki so doprinesli to, da danes živimo v boljšem Celju. Zahvalila se je vsem kandidatom, Mestni občini Celje in Gasilski zvezi Slovenije. Nagovor je zaključila z besedami “Brez vas Celje ne bi bilo to, kar je.”

Ker pa je letošnji festival predvsem v znamenju gasilcev je vse prisotne nagovoril tudi poveljnik GZS Franci Petek. “V imenu največje prostovoljne organizacije vas vse prav lepo pozdravljam. Lahko se pohvalim, da v naši organizaciji deluje že preko 155000 prostovoljcev, ki dnevno pomagajo in skrbijo za nudenje pomoči tistim, ki jo takrat res potrebujejo. Imamo preko 33000 mladih, ki aktivno delujejo v naših vrstah in ravno zato, ker imamo tako močno organizacijo, smo se upali prijaviti kot organizatorji gasilske olimpijade, ki se bo letos zgodila v Celju. Na dogodku bo sodelovalo 25 držav z več kot 3000 tekmovalci, zato bo za organizacijo potrebnih preko 2000 prostovoljcev, ki bodo pomagali, da bo vse potekalo kot mora. Veliko se bo dogajalo, poleg tekmovalnega dela, bodo potekale tudi razne dejavnosti in prikazov. Čeprav pionirska in veteranska tekmovalna disciplina nista disciplini na gasilski olimpijadi, jih bomo predstavili v centru mesta. Ogledali si boste lahko tudi disciplino, kjer gasilci tekmujejo v polni opremi,” je povedal, in svoje misli zaključil z gasilskim pozdravom Na pomoč!.

Sledil je glasbeni predah s strani Mešanega pevskega zbora dnevnega centra Celeia Celje, nato pa so razglasili Naj prostovoljce in Naj prostovoljke za leto 2021. Dobili so kar 38 prijav z 21 različnih organizacij. Nazive pa so podelili v petih starostnih kategorijah:

  1. kategorija (12-15let)
    Naj prostovoljka Zala Godnik: Kot prostovoljka se je vključevala v prostovoljsko udejstvovanje, ki ne obsega le vestnega soustvarjanja skavtskih vsebin za mlade, temveč tudi pomoč pri pripravi poletnega oratorija za šoloobvezne otroke, nudila je poletno varstvo otrok, vodila delavnice za mlade, sodelovala pri dobrodelnem projektu Luč miru iz Betlehema in nudila učno pomoč sovrstnikom.
    Ostali nominiranci: Neža Godnik
  2. kategorija (16-19 let)
    Naj prostovoljca Jon Kanjer in Lin Ipšek: Jon je v 200tih urah prostovoljnega dela pomagal v mreži tutorjev, preko agitatorskega dela animiral otroke celjskih vrtcev, razvijal dodatne dejavnosti na Gimnaziji Celje Center (tematski tedni, prostovoljske in humanitarne akcije). Pripomogel je k promociji šole na informativnih dnevih in izvajal predstavitve itd.. Lin Ipšek deluje prostovoljno v zavodu Brez izgovora že od leta 2018. Vključil se je v program Aktivisti ter v različne projekte na nacionalni in na mednarodni ravni. Prav tako je sodeloval v organizacijski ekipi za pripravo praznovanja 15. obletnice Mladinske zveze Brez izgovora Slovenija. Poleg delovanja v Brez izgovora deluje prostovoljno tudi v društvu Gasilcev.
    Ostali nominiranci: Neža Flis, Blaž Forin, Dejan Filipič, Jakob Rihter, Pia Lilija, Sara Zorko, Tinkara Kramer, Elena Draminec
  3. kategorija (20-29 let):
    Naj prostovoljca Samanta Potočnik in David HorvatSamanta Potočnik je za Društvo Hospic Celje spremljala bolnike in žalujoče. Posebej je veliko delala z žalujočimi otroci in mladostniki in zanje pripravljala srečanja in tabore Levjesrčnih. Sodelovala je na stojnicah in druženjih Hospickafe. Skupaj je opravila 311 ur prostovoljnega dela in se zanj tudi dodatno izobraževala. David Horvat pa že 2. leto vodi steg Celje 2 in bdi nad njegovimi več kot 100 člani. Deluje tudi na državni skavtski ravni in pripravlja vsebine za nove generacije voditeljev. Vodi delavnice za mlade, sodeluje pri dobrodelnem projektu Luč miru iz Betlehema. Mnogo časa je posvetil tudi izobraževanju sovoditeljev, predaji znanj, pridobljenih tekom dolgoletnega vodenja skavtskih skupin ter gradnji skavtske skupnosti v Celju.
    Ostali nominiranci: Brina in Gašper Gaber, Zala Katarina, Katarina Viher, Jernej Hernavs
  4. kategorija: (30-60 let):
    Naj prostovoljca Jože Lipovec in Vasja Krenker: Vasja Krenker je v lanskem letu je posvetil 295 ur prostovoljnega dela za Gasilsko zvezo Celje. Izobraževal je gasilce, razvažal darila za projekt Božičkova tovarna daril. Poleg tega je sodeloval na požarnih stražah in redno prispeval k delu gasilcev Celje. Jože Lipovec je v 520 urah prostovoljnega dela je predvsem pomagal pri pripravi in izdaji prehranskih paketov upravičenim družinam in posameznikom v stiski.
    Ostali nominiranci: Mateja Volk, Miran Grobelnik, Sicilija Operčkar, Cvetka Skale, Alenka Arčan, Robert Vodušek, Valerija Kršlin, Bojan Podkrajšek, Branka Gal, Martina Furjan, Jernej Godnik, Matic Filipič
  5. kategorija (nad 60 let):
    Naj nominiranec Brane Fedelin: Fedelin je član območnega odbora na Rdečem Križ Celje. Pomaga pri reševanju različnih problematik. Je prostovoljec na KORK centru, kjer je obiskoval starejše in dostavlja prehranske pakete (skoraj vsak dan). Redno je sodeloval pri merjenju zdravstvenih stanj (sladkor, pritisk, …) na dogodkih RK Celje. Opravil je več ko 360 ur prostovoljnega dela. 
    Ostali nominiranci: Nada F. Herman, Silvo Pur

Nekaj besed sta povedali tudi predstavnici društva Hospic, ki sta predstavili njihovo delo in poudarili, da je Hospic življenje in ne misel na smrt. Svojo kulturno noto je z deklamacijo dodala tudi Nataša.

Vsi obiskovalci so se po uradnem delu lahko sprehodili in se podružili ob stojnicah, na katerih se je predstavilo 14 različnih organizacij, med njimi Gasilska zveza Celje z gasilsko olimpijado, vojaki, Slovensko društvo Hospic, Gimnazija Celje Center s predstavitvijo MEPI programa, Ljudska univerza Celje, Združenje Brez Izgovora, Župnija sv. Cecilija, CVD Golovec, ŠENT – Slovensko druženje za duševno zdravje, Društvo paraplegikov južnozahodne Štajerske, Rdeči križ Celje, Varna hiša, Skavti in EUROPE DIRECT Savinjska. 

Nekaj utrinkov smo ujeli tudi v fotografski objektiv:

L.K.