Splošna bolnišnica Celje in Psihiatrična bolnišnica Vojnik bosta dobili nov vojaški del za krizne razmere


Na seji ob koncu maja je vlada potrdila projektne naloge za vzpostavitev vojaških delov bolnišnic, ki bodo okrepili zmogljivosti javnega zdravstvenega sistema in Slovenske vojske. Tovrstne investicije se nam obetajo tudi v Celju in Vojniku.

Investicije, vredne slabih 220 milijonov evrov, bodo v obdobju od leta 2025 do leta 2029 financirane prek prerazporeditev sredstev Ministrstva za zdravje in Ministrstva za obrambo ter sprememb proračuna za 2026. Projekti zajemajo specialistične dejavnosti, kot so nevrokirurgija, psihiatrična oskrba, urgentna medicina in rehabilitacija, ter izgradnjo treh heliportov za boljši dostop reševalnih helikopterjev.

Cilj je izpolnjevanje obveznosti do EU in Nata, povezovanje vojaškega in javnega zdravstva ter zagotavljanje delovanja v kriznih razmerah, kot so izredno stanje ali vojna. Geografsko razpršene lokacije sedmih zdravstvenih ustanov bodo izbrane zaradi logistične dostopnosti in povečanja kakovosti zdravstvenih storitev.

Psihiatrična bolnišnica Vojnik; vir foto: PB Vojnik
V Celju nevrokirurgija, v Vojniku psihiatrija in psihološka pomoč

Kot so nam sporočili z ministrstva, podrobnosti projektov, ki so predvideni za vsako ustanovo, še niso znane. Je pa v Splošni bolnišnici Celje predvidena ureditev oddelka za nevrokirurgijo in izvedba dodatne operacijske dvorane v centralnem operacijskem bloku. V Psihiatrični bolnišnici Vojnik bo del obstoječega objekta preurejen za zagotavljanje psihiatrične oskrbe in psihološke podpore, kar bo okrepilo zmogljivosti za duševno zdravje v kriznih situacijah.

Ob tem so v celjski bolnišnici zapisali: “Investicija ne pomeni izgradnje vojaškega trakta, temveč financiranje ureditve samostojnega Oddelka za nevrokirurgijo in izvedbe dodatne operacijske dvorane v centralnem operacijskem bloku z nabavo vse potrebne medicinske opreme, in sicer z vlaganjem v projekte t. i. dvojne rabe v primeru kriznih razmer.

Pri tem dodatne kapacitete ne bodo namenjene samo za potrebe vojske, saj jih bo možno, takrat ko bodo te proste, uporabljati tudi za zdravstveno pomoč ostalim.

V analizi so se poleg Vojnika in Celja za primerne izkazale lokacije še petih ustanov, in sicer Univerzitetnega kliničnega centra Maribor, Splošne bolnišnice Brežice, Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca Nova Gorica, Univerzitetnega rehabilitacijskega inštituta Republike Slovenije Soča in Ortopedske bolnišnice Valdoltra. Heliporte bodo zgradili v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor, Splošni bolnišnici Brežice in Splošni bolnišnici dr. Franca Derganca Nova Gorica.