V pitni vodi na Žalskem odkrit tudi norovirus. Ukrep prekuhavanja vode ostaja do nadaljnjega


NIJZ in Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano sta v petek potrdila, da v vodovodnem sistemu Šempeter ni več bakterij fekalnega izvora, zaznali pa so prisotnost norovirusa, so sporočili iz Javnega komunalnega podjetja Žalec. 

Ugotovitve analize vode je danes predstavil direktor JKP Žalec mag. Janez Primožič. Kot je dejal, sta Nacionalni laboratorij in NIJZ v petek popoldne potrdila prisotnost norovirusa v vodovodnem sistemu, ki se napaja iz vodnega vira Matke. “Rezultati analiz so pokazali, da bakterije fekalnega izvora, Enterokoki, Escherichia coli, koliformne bakterije v vodovodnem sistemu niso več prisotne, kar pomeni, da jih naša naprava za pripravo vode učinkovito odstrani. Problem pa je norovirus,” je dejal Primožič in dodal, da pojava norovirusa v vodovodnem omrežju ne pomnijo.

“S tem imamo širši zdravstveni problem, ki zahteva ukrepanje in sodelovanje zdravstvene stroke. Od NIJZ in Nacionalnega laboratorija pričakujemo in zahtevamo takojšnje usmeritve pri nadaljnjih ukrepih. Pojavil se je virus, ki je deset do stokrat manjši od bakterij. Ta virus in na splošno virusi pa niso na seznamu analiz, ki jih komunalno podjetje v skladu s pravili redno opravlja v vodnih sistemih. Če ga NIJZ in Nacionalni laboratorij ne bi ugotovila, ga JKP ne bi niti zaznal,” je poudaril.

Dejal je, da je treba sedaj, ko so prisotnost norovirusa ugotovili, skupaj z NIJZ in Nacionalnim laboratorijem ukrepati naprej. “Čeprav smo v petek mislili, da bomo v kratkem lahko preklicali ukrepe prekuhavanja, smo sedaj v situaciji, ko niti ne vemo, kdaj ga bomo lahko. Dokler ne bomo stoodstotno prepričani, da popolnoma nikjer v našem vodovodnem sistemu ni norovirusa, tega žal ne moremo preklicati,” je zaskrbljen Primožič ter pove, da trenutno s pomočjo gasilcev s pitno vodo oskrbujejo štiri lokacije, te aktivnosti pa bodo sedaj še intenzivirali in tako pomagali ljudem.

Po Pravilniku o pitni vodi ima JKP spisek, katere stvari redno spremlja, testira, čisti, ukrepa in to so bakterije iz spiska analiz, ki so jih opravili tudi prejšnji teden. Od kod torej izvor norovirusa? “Po naših informacijah ima norovirus lahko izvor tudi v fekalijah, vendar tega ne moremo potrditi mi, to mora potrditi zdravstvena stroka. Čakamo na usmeritve zdravstvene stroke, ker je to širši zdravstveni problem in ne le problem vodovodnega sistema. Pričakujemo torej bolj aktivno vlogo nacionalnega laboratorija in NIJZ. Zjutraj smo se sestali z nacionalnim laboratorijem, naredili smo plan, na katerih točkah se ponovno odvzamejo vzorci in se opravijo testi na norovirus. Predstavniki Nacionalnega laboratorija so sedaj že na terenu. Problem pa je, da testiranje na norovirus ne traja le en dan, ampak lahko traja od dva do pet dni in ker se tudi laboratorij s tem ne srečuje vsak dan, ne morejo točno reči, v kolikem času bodo rezultati testiranja znani,” je zaključil.

Norovirus in noroviroza

Noroviroza je zelo nalezljiva črevesna bolezen, ki jo povzročajo norovirusi. Ti se prenašajo s stikom med ljudmi, preko kontaminirane hrane in vode ali z dotikanjem kontaminiranih površin. Virus povzroča vnetje želodca in / ali črevesja (akutni gastroenteritis). Laično bolezen imenujemo tudi »trebušna gripa«, čeprav bolezen ni posledica okužbe z virusi gripe. Podrobneje na spletni strani NIJZ-a tukaj.