Zgornjo mejo za program odkrivanja raka na debelem črevesu pomaknili za 5 let


SVIT mozic in znakV Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja raka na debelem črevesu in danki, bodo od 1. julija 2015 dalje vabljene osebe med 50. in 74. letom starosti. V posameznem ciklu bo tako presejanih 110.000 oseb več kot doslej, to je 55.000 oseb več letno.

V Program Svit, ki ga vodi in upravlja Nacionalni inštitut za javno zdravje ter v Sloveniji, so bili doslej vabljeni vsi prebivalci Slovenije, stari med 50 in 69 let in z urejenim osnovnim zdravstvenim zavarovanjem. V posameznem ciklu izvajanja programa, ki traja dve leti, je vabilo za sodelovanje v  prejelo nekaj več kot pol milijona oseb.

Več kot 90 % oseb, ki zboli za rakom debelega črevesa ali danke je starejših od 50 let, zato je s presejanjem smiselno začeti pri teh letih, čeprav ni zagotovila, da za tem rakom ne moremo zboleti že prej. Rak na debelem črevesu ali danki je bolezen, ki se v telesu razvija več let, preden se pojavijo prvi simptomi. S testiranjem na prikrito krvavitev lahko zaznamo, da se v našem telesu nekaj dogaja, še preden do bolezni sploh pride. Zaznamo lahko že predrakave spremembe, ki se pojavijo na steni črevesa, jih odstranimo in s tem razvoj bolezni preprečimo. Ker spremembe ne krvavijo vedno, je pomembno, da se testiramo vsaki dve leti, ko prejmemo vabilo za sodelovanje v Programu Svit, saj je tako večja verjetnost, da zaznamo krvavitev. Žal pa se v Program Svit še vedno odzove le dobra polovica ljudi, ki prejme vabilo za sodelovanje.

V Programu Svit so do sedaj odkrili več kot 1.600 rakov. Po podatkih prvega presejalnega kroga je bilo več kot 70 % teh rakov odkritih zelo zgodaj, ko ljudje z odkritim rakom niso potrebovali nobenega dodatnega onkološkega zdravljenja.

V lanskem letu so v celjski regiji v program Svit povabili dobrih 38 tisoč oseb, odzvalo pa se je le 60 % prebivalcev, kar je zelo blizu slovenskega povprečja. Odzivnost po občinah znotraj zdravstvene regije Celje je precej različna. Najvišja odzivnost je trenutno v občinah Tabor, na Polzeli, v Radečah in Šmartnem ob Paki. Najnižjo odzivnost pa beležijo v občinah Rogatec,  Rogaška Slatina in Dobje.  Značilno je, da se v program Svit slabše odzivajo moški.

Rak debelega črevesa in danke je sicer po zadnjih podatkih drugi najpogostejši rak v Sloveniji. Po zadnjih podatkih, ki segajo v leto 2011, je  za tem rakom zbolelo 1634 ljudi, od tega 992 moških in 642 žensk. V celjski zdravstveni regiji, ki obsega 10 upravnih enot pa je v tem času zbolelo 232 ljudi, od tega 154 moških in 78 žensk, umrlo pa je kar 116 ljudi.

polovicka_celje_klik