V Celju se je na začetku februarja začel projekt Podjetno nad izzive Savinjska (PONI), ki udeležencem ponuja edinstveno priložnost za razvoj podjetniških idej. Danes je usposabljanje začela že četrta skupina bodočih podjetnikov.
Projekt PONI je vseslovenski projekt, v katerega je vključenih vseh 12 regionalnih razvojnih agencij, izvajal pa se bo vse do leta 2028. V Savinjski regiji ga izvaja Razvojna agencija Savinjske regije, edina v Sloveniji, kjer program nima stalne lokacije – projekt se seli po regiji, kar omogoča boljše vključevanje lokalnih okolij in dostopnost programa.
Po prvi skupini v Celju se je projekt julija nadaljeval v Gorici pri Slivnici, decembra v Nazarjah, zdaj pa znova poteka v prostorih Inkubatorja Savinjske regije v Celju.

“Zelo smo zadovoljni z dosedanjim potekom projekta. Ker smo zelo velika regija, je res dobrodošlo, da se po regiji selimo. Vsako okolje ima svoj pomen in pečat ter tudi različne ljudi. Na ta način pridemo bližje posameznim udeležencem in lokalnemu okolju,” je svoje zadovoljstvo izrazila direktorica Razvojne agencije Savinjske regije Bojana Stopinšek.
Za četrto skupino se je na javni razpis prijavilo skoraj 45 kandidatov. Po opravljenih razgovorih je komisija izbrala 11 najbolj primernih kandidatov, ki bodo hodili v službo in zaključili program. “Pomembno pa je tudi, da je njihova ideja takšna, da lahko na trgu dela preživi,” dodaja direktorica RA Savinjske regije.

Projekt, ki se je dobro zasidral, ima močno podporo tudi v lokalni skupnosti. Podžupan Mestne občine Celje Simon Jevšenak poudarja pomen tovrstnih programov: “V Celju in Savinjski regiji dajemo velik poudarek podjetništvu. Gre za področje, ki pomembno prispeva k povečanju zaposlenosti, inovativnosti in gostopodarskemu razvoju.”
Cilj projekta je, da se udeleženci v teh štirih mesecih usposobijo, razvijejo svojo podjetniško idejo in po zaključku programa odprejo svoje podjetje. Podjetniške ideje udeležencev so zelo raznolike – od kozmetičnih storitev in mizarstva do spletnega oblikovanja.

“Imam razvito idejo, ampak mi manjka podjetniških veščin, ki jih želim pridobiti v okviru tega programa,” je povedala Dajana Pungaršek, članica četrte skupine, ki se bo osredotočila na organizacijo rojstnih dnevov in zabav. Ob tem dodaja: “Pričakujem, da bom pridobila znanje, s katerim bom pripravljena na odprtje svojega podjeta.”
Delo v okviru projekta poteka skozi sodelo (coworking), individualna svetovanja, mentorstva in skupinske delavnice. Udeleženci se bodo v štirih mesecih seznanili z več kot 20 tematskimi sklopi, kot so priprava poslovnega načrta, osnove računovodstva, menedžment in digitalne vsebine.
Za uspešnost projekta so postavljeni tudi jasni cilji: po zaključku mora svoje podjetje odpreti vsaj 30 odstotkov udeležencev, pri čemer mora vsaj 20 odstotkov ostati na podjetniški poti več kot leto dni. “Zaenkrat dosegamo zastavljene kazalnike, vendar še nismo v fazi, ko bi lahko merili enoletno obstojnost,” pojasnjuje Bojana Stopinšek.
Udeleženci so za čas trajanja programa zaposleni na Razvojni agenciji Savinjske regije in prejemajo minimalno bruto plačo v višini 1.253,90 evra. V tem času bodo svoje ideje razvijali v realne poslovne modele, ki jim bodo omogočili vstop v svet podjetništva.
Celoten projekt je vreden 1.539.166,67 evra in predstavlja eno ključnih razvojnih priložnosti za ambiciozne posameznike v regiji.