Ljudska univerza Celje po mednarodne izkušnje v Španijo in Italijo


Šest strokovnih delavk Ljudske univerze Celje se je aprila 2025 udeležilo dveh strokovnih mobilnosti v okviru Erasmus+ projekta, ki ga sofinancira Evropska unija. Obiskale so partnerski organizaciji v Španiji in Italiji ter pridobile nova znanja in izkušnje za delo z odraslimi, zlasti s priseljenci, ki so vse pomembnejša ciljna skupina v izobraževanju odraslih. Namen mobilnosti je bil jasen – izboljšati naše strokovne kompetence in okrepiti mednarodno sodelovanje na področju vključevanja tujcev v učne procese.

Prva mobilnost jih je popeljala v Granado, slikovito mesto v španski Andaluziji, kjer so sodelovale z organizacijo Centro de Educación Permanente “Los Montes”. V izjemno toplem in spodbudnem okolju so raziskovale primere dobrih praks vključevanja migrantov, spoznale sodobne pristope v izobraževanju odraslih ter preizkusile inovativna digitalna orodja za bolj vključujoče učenje.

Pri pouku v Italiji; foto: LU Celje

Druga mobilnost je potekala v italijanski Apuliji, kjer so strokovne delavke obiskale izobraževalni center CPIA 2 BA “Chiara Lubich”, ki deluje na širšem območju regije in ima več dislociranih enot. V treh dneh so obiskale lokacije v mestih Modugno, Alberobello in Gioia del Colle. Tamkajšnji strokovni delavci so jim predstavili strukturo italijanskega šolskega sistema in metode dela z odraslimi, med njimi številnimi priseljenci in mladimi, starejšimi od 16 let. Prisostvovale so pouku, se vključile v pogovore z učitelji in udeleženci ter se podrobneje seznanile z njihovimi pedagoškimi pristopi. Gostitelji so bili odprti, pripravljeni na izmenjavo znanja in jih navdušili s svojo strokovnostjo in zavzetostjo.

Obe mobilnosti sta ponudili priložnost za osebno in strokovno rast, razširili obzorja in zaposlene na LUC opremili z novimi znanji, ki jih bodo s pridom uporabile v vsakdanjem delu. Izkušnje iz Španije in Italije bodo pripomogle pri uvajanju sodobnih metod v izobraževanje odraslih ter pri ustvarjanju vključujočega in strpnega učnega okolja za vse, še posebej za tujce, ki se vključujejo v slovensko družbo.