V Celju se je odprla zasebna praksa, ki nudi psihološka svetovanja otrokom, mladostnikom, odraslim in staršem

V Celju, natančneje na ulici XIV. divizije (nasproti železniške postaje), se je odprla psihološka svetovalnica Naveza. Svojo zasebno prakso je zasnovala Ana Kač z mislijo na vse, ki potrebujejo takojšnjo pomoč in obravnavo pri psihologu.

Nudi psihološka svetovanja otrokom, mladostnikom, odraslim in staršem. Svetovanje je namenjeno reševanju čustvenih težav, lajšanju duševnih napetosti, reševanju težav v odnosih z drugimi, spopadanju z različnimi simptomi (kot so glavoboli, slabosti, motnje spanja…) in spoznavanju sebe ter osebnostni rasti. Ob svetovanjih otrokom in mladostnikom je lahko prisotna tudi njena psička Lisa.

 

Pred časom je veljalo splošno prepričanje, da psihologa potrebujejo le duševni bolniki. Danes pa vemo, da temu ni tako. Vsak se tekom življenja znajde v težkih situaciji, stresnem obdobju ali pred pomembno odločitvijo. Nekateri se duševne stiske niti ne zavedajo, jih pa pri vsakdanjem življenju spremljajo simptomi, ki jim grenijo življenje (npr. utrujenost, nespečnost, osamljenost, glavoboli, nervoza, …).

 

Kaj vse vam zasebna praksa nudi?
  • Psihološka svetovanja prilagojena potrebam posameznika.
  • Psihodiagnostiko za otroke in mladostnike: kot svetovalna delavka je bila Ana velikokrat priča dolgotrajnemu čakanju na psihološka testiranja in trpljenju učenca, staršev pa tudi učiteljev, ki niso vedeli kako naj učencu pomagajo. Celostno psihološko testiranje prinese pomembne informacije o kognitivnih zmožnostih in delovanju posameznika ter primanjkljajih. Rezultat nakaže smer pomoči. Lahko pa predstavlja tudi bistveni del dokumentacije ob predstavitvi učenca Komisiji RS za usmerjanje otrok s posebnimi potrebami. Rezultat psihološkega testiranja staršem in otroku plastično predstavi in na njihovo željo pripravi tudi priporočilo za delo in prilagoditve v šoli.
  • Pripravo na starševstvo: v kolikor se pri bodoči mamici pojavljajo dvomi in strahovi o tem kako bo zdržala nosečnost, kakšen bo porod in ali bo zmogla biti mama je psihološko svetovanje prava izbira. Ko se mamica pomiri in strahovi izzvenijo se lahko v vsej polnosti veseli svoje nove vloge in bitja, ki prihaja v njeno življenje.
  • Pomoč pri poporodnih stiskah: po porodu se pojavi izrazito nihanje hormonov, poleg tega pa tudi utrujenost ob neprespanih nočeh in teža novih vlog in skrbi. V tem primeru mamice obišče na domu, da jim prihrani stresen odhod od doma. V zavetju njihovega domačega okolja jim nudi podporo in svetovanje.
  • Individualne tehnike sproščanja: namen tehnik je, da se ob tem povsem sprostite in usmerite nase. Skupaj odkrijete, katera tehnika sproščanja vam najbolj odgovarja. Dobite znanja, da lahko tehnike sproščanja kasneje prakticirate povsem samostojno.
Kdo je Ana Kač?

Ana je psihologinja, žena in mama treh otrok v starosti od 4 do 15 let. Že od nekdaj jo zelo zanima človekova duševnost. Njena poklicna pot se je začela v zdravstvu in se kasneje nadaljevala v šolstvu. Trenutno je specializantka integrativne psihoterapije in je že tri leta vključena v redni proces osebne psihoterapije. Pred kratkim je zaključila z delom psihologinje v osnovni šoli, saj je sledila svoji želji po delu v zasebni praksi.

V prostem časa je z veseljem in v polni meri žena in mama. Poleg tega je velika občudovalka narave v vseh letnih časih in v vseh dimenzijah. Zelo rada se ukvarja tudi s svojo psičko in se zatopi v branje dobrih knjig.

Kako potekajo srečanja?

Prvo srečanje je vselej namenjeno medsebojnemu spoznavanju, opredelitvi težav in dogovoru o nadaljnjem delu. Psihološka svetovanja so procesna aktivnost. Preko pogovora in različnih psiholoških tehnik želi, da pride do sprememb v posameznikovem vedenju, doživljanju in življenju.

Psihološko svetovanje poteka praviloma enkrat tedensko in traja od enega do treh mesecev. V kolikor klient želi, lahko svetovanje kasneje poteka v obliki podpornih pogovorov, ki jih navadno izvaja na štirinajst dni.

Če se izkaže, da so težave vezane na duševne rane in travme iz preteklih življenjskih obdobij, se lahko klient odloči za delo na sebi v obliki psihoterapije. V tem primeru gre za globinsko psihološko pomoč, ki traja daljše obdobje. Sama nudi psihoterapijo integrativne smeri.

Ob svetovanjih otrokom in mladostnikom je lahko prisotna psička Lisa. Lisa obožuje božanje in dotike. Otrok pa se ob njej sprosti in lažje spregovori o sebi. Ana razmišlja tudi, da bi ob svetovanjih vpeljala še prisotnost mačka, saj nekateri lažje navežejo stik preko mačk.

 

Kaj so prednosti zasebne psihološke obravnave?

Večini klientov se zdi prednost zasebne psihološke obravnave, da dobijo pomoč zelo hitro, torej ko čutijo, da jo potrebujejo. Njihov obisk psihologa ni zaveden v njihovi zdravstveni dokumentaciji. O izvidih nikomur ne poroča. Seveda se pripravi psihološko mnenje ali izvid na željo klienta. Pogosto se na željo staršev lahko tudi poveže s šolo in strokovnimi učitelji, da se otroku skupaj lažje pomaga.

 

Stres je naš vsakdanji spremljevalec. Ko imamo občutek, da nas vsakdanji napori povsem izčrpajo je čas, da se ustavimo in poskrbimo zase. To je pomembna preventiva telesnih in duševnih obolenj.

 

Kako se naročite na srečanje?

 

 

 

NAVEZA, psihološko svetovanje in psihoterapija, Ana Kač univ. dipl. psih.