Včeraj so policisti na avtocesti A1, na počivališčih Lopata in Zima, opravljali poostren nadzor nad vozniki tovornih vozil in avtobusov. Nadzor je potekal med 19. uro zvečer in 1. uro zjutraj.
Poleg policistov Postaje prometne policije Celje so v nadzoru sodelovali še policisti prometnih policij Ljubljana, Maribor in Murska Sobota, predstavniki Specializirane enote za nadzor prometa, Policijske postaje za izravnalne ukrepe Celje, vodnika službenega psa, predstavniki IRSI, FURS Celje in podjetja Cestel.
Nadzor je potekal tako, da so tovorna vozila in avtobuse preusmerjali na počivališča in z vozniki izvedli postopke.
Kot so sporočili s Policijske uprave Celje, so pri voznikih tovornih vozil so zaznali 36 kršitev pri voznikih avtobusov pa dve. Med zaznanimi kršitvami so bile najpogostejše preobremenjenost vozil, neupoštevanje obveznih počitkov in odmorov, napake pri delovanju tahografov in prekoračitev hitrosti. Posamični prekrški pa so bili telefoniranje med vožnjo, prekratka varnostna razdalja ter nepravilno zavarovan tovor.
Eden od ustavljenih voznikov tovornih vozil je vozil pod vplivom alkohola, enemu pa je hitri test pokazal prisotnost kokaina v organizmu.
Vsaka od omenjenih kršitev voznikov tovornih vozil in avtobusov je zelo nevarna, saj so posledice prometnih nesreč, v katerih so udeležena tovorna vozila, pogoste hude. Prav tako pa zaradi odstranjevanja posledic tovrstnih nesreč običajno prihaja do daljših zastojev.
Če vozniki tovornih vozil npr. ne upoštevajo pravil o počitkih, se zaradi utrujenosti zmanjša njihova zbranost in odzivni čas, kar lahko hitro privede do prometnih nesreč. Prekomerna teža tovornih vozil lahko vodi do tehničnih okvar in poškodb vozišča. Zaradi daljše zavorne poti je izredno pomembna tudi večja varnostna razdalja.
Vožnja pod vplivom alkohola pa je še vedno eden glavnih dejavnikov tveganja za nastanek prometnih nesreč. Vozniki, ki vozijo pod vplivom alkohola, praviloma slabše zaznavajo dogajanje na cestah, zmanjša se njihova možnost predvidevanja in presoje, poveča pa se verjetnost povzročitve prometne nesreče. Pri vozniku, ki ima v krvi 0,5 promila alkohola, se verjetnost povzročitve prometne nesreče podvoji, pri 1,1 promila alkohola pa se za osemkrat poveča v primerjavi s treznim voznikom.