V MnZC na ogled razstava: Konec vojne, živel mir! Celje 1945


V luči 80. obletnice konca druge svetovne vojne so v Muzeju novejše zgodovine Celje odprli razstavo z naslovom “Konec vojne, živel mir! Celje 1945”.

Pogled na enega od razstavnih prostorov; foto: MNZ Celje

Razstava se osredotoča na kompleksnost dogajanja v letu 1945 v Celju in na Celjskem, na njej je predstavljena široka paleta vsebin, od nacističnega terorja in raznarodovanja, do upora in osvoboditve ter povojne represije in obnove. Posebna pozornost je namenjena usodi otrok, žrtvam vojnega in povojnega nasilja.

Večina razstavljenega gradiva je iz zbirk MNZ Celje. Nekaj predmetov je bilo razstavljenih ob prejšnjih razstavah, nekaj artefaktov pa so pridobili pred kratkim in so prvič predstavljeni javnosti.

Med otvoritvenim nagovorom; foto: Muzej novejše zgodovine Celje

V kulturnem programu ob odprtju je sodeloval Oktet Kajuh pod vodstvom Tomaža Marčiča. Razstava bo na ogled do februarja 2026.

MNZC skupaj z Univerzo Alma Mater Europaea in Zgodovinskim društvom Celje pripravlja znanstveno konferenco ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne. Naslovili so jo z “Celje in leto 1945”, izpeljali pa jo bodo 12. maja.

Med ogledom razstave; foto: Muzej novejše zgodovine Cleje

Kot dodatno dimenzijo ob razstavi je v komentarju na omrežju Facebook zbiratelj Janez Osetič zapisal: “Letos se spominjamo 80. letnice konca druge vojne in vidite tri udeležence, ki so žal umrli v zadnjem dobrem letu ter so se vojne odlično spominjali.

Lani januarja smo se poslovili od nekdanjega prisilno mobiliziranega nemškega vojaka in kiparja Cirila Cesarja, ki je dopolnil 100,5 let.

Razstava bo odprta do februarja 2026; foto: Muzej novejše zgodovine Celje

V celjskem MNZ sem opazil dve njegovi deli Kričečo glavo in zapestje zvezano z vrvjo. Ti njegovi kiparski deli bodo vedno spominjali nanj, saj so ga Nemci med drugo vojno hoteli pospraviti oz. naši pa po vojni.

Letos na začetku leta sta nas zapustila prisilno mobilizirani nemški vojak in arhitekt Hartman ter 95-letna nekdanja izgnanka med drugo vojno, celjska knjižničarja Božena Orožen.
Vsi omenjeni so bili veliki ljubitelji kulture in sem jih občasno srečeval na kulturnih prireditvah v Celju in Cesarja v Velenju. Nekje imam doma založen foto album nemške vojske med drugo v Celju ter sem ga javnosti nekoč že predstavil.”