Vino na meji v Zgodovinskem arhivu Celje


V Zgodovinskem arhivu Celje (ZAC) je bil v sredo premierno predstavljen projekt Vino na meji / Vino na granici, ki je plod sodelovanja slovenskih in hrvaških javnih arhivov.

Skupina šestih arhivov, ki se je delovno poimenovala SIHeR, je edinstven primer sodelovanja arhivov v širši regiji. Državni arhiv za Medžimurje, Zgodovinski arhiv na Ptuju, Državni arhiv u Varaždinu, Pokrajinski arhiv Maribor, Državni arhiv u Zagrebu in Zgodovinski arhiv Celje s projektom Vino na meji / Vino na granici, nadaljujejo že pred leti zelo uspešno uresničena projekta Mesta in trgi ob hrvaško-štajerski meji / Gradovi i trgovišta uz hrvatsko-štajersku granicu (2012) ter Z vlakom čez mejo / Vlakom preko granice (2015).

“Inovativen pristop arhivov se prepoznava predvsem v konceptu, da arhivi v projektih umeščajo arhivsko gradivo v kontekst enotnega obmejnega prostora. Projekte arhivi vodijo in poskušajo prezentirati na način, kot da meje ni. Prav v nasprotju s tem, kar je prinesla nova situacija, ko je meja spet postala zelo zaznavna. Zamejevanje povezovanja med obema državama je namreč ob občasnem politično motiviranem ustvarjanju konfliktov dobilo še dodaten odriv v času zdravstvene epidemije, ki je čezmejne stike močno omejila. Prostor in ljudje z obeh strani meje, ki je v upravnem in administrativnem smislu sicer že večstoletna stalnica, so namreč v preteklosti delovali vedno povezano, prepleteno in zelo prijateljsko. Prehajanje meje je bilo del vsakdanjika, meja na življenje ni imela velikega vpliva. Še manj na odnose,” pravijo v ZAC.

Tako na slovenski kot na hrvaški strani meje pridelujemo in konzumiramo zelo podobno vino

Tretji projekt SIHeR je posvečen vinu, ki je kulturno močno zvezano z zemljo in človekom obravnavanega območja. Kljub temu, da modeli označevanja in potrošnje vina danes v največji meri izkazujejo zelo nacionalno zamejeno sliko, lahko na terenu ugotovimo, da tako na slovenski kot na hrvaški strani meje pridelujemo in konzumiramo zelo podobno vino, kar je zagotovo v prvi vrsti rezultat skupnega zgodovinskega izročila pa tudi sodobnih trendov. Primerov, ko bi se združevale surovine in znanje z obeh strani meje je sicer nekaj, a so slednji komaj zaznavni v procesu promocije posameznih vinskih sort ali regij. Prej nasprotno, običajen obiskovalec obmejnih krajev bo že streljaj od meje dobil predstavo, ki se bo vselej vezala na izumljeno novo podobo slovenskih ali hrvaških vin.

Prav zato v projektu Vino na meji / Vino na granici območje pristojnosti izvajanja arhivske javne službe vseh šestih arhivov sodelujoči partnerji v naracijo vzpostavljamo kot eno celoto – kot eno namišljeno vinsko regijo.

Razstavo na 20 panojih spremlja slikovno bogato opremljen katalog na 144 straneh.  Ob sodelovanju skoraj dvajsetih sodelavcev iz vseh arhivov sta ga uredila dr. Borut Batagelj (Zgodovinski arhiv Celje) in Ana Tuk (Državni arhiv v Varaždinu). Razstava bo v Zgodovinskem arhivu Celje na ogled le do 13. septembra 2022, saj se kasneje že seli na različna prizorišča partnerskih institucij v Sloveniji in na Hrvaškem.

foto: FA Sherpa; vir + več informacij o razstavi: ZAC