Predstavniki Mestne občine Celje so včeraj z organizacijo UNICEF Slovenija podpisali memorandum – pismo o nameri, s katerim so naredili pomemben korak k pridobitvi naziva Otrokom prijazno Unicefovo mesto. Gre za mednarodni projekt, ki živi v več kot 40 državah sveta, mesta, ki so vključena vanj, pa spodbujajo razvoj po meri otrok.
Do leta 2050 naj bi približno 60 odstotkov otrok živelo v mestnem okolju, kar je porast v primerjavi s 44 odstotki okoli 25 let nazaj. Mnogo otrok in mladih se v urbanem okolju srečuje s problemi odtujenosti v medsebojnih odnosih, osamljenosti, pomanjkanjem nadzora in skrbi odraslih, medvrstniškega nasilja, … Otrokom prijazna mesta se zavežejo h korakom za preprečevanje takšnih stisk. MOC je pomemben korak v tej smeri naredila tudi s sprejetjem Trajnostne strategije za kakovostno sobivanje in sodelovanje vseh generacij v MOC.
Župan Mestne občine Celje, Matija Kovač, je ob tem sporočil: »Z veseljem se vključujemo v projekt Otrokom prijazno Unicefovo mesto, saj verjamemo, da bomo s tem le še potrdili številna prizadevanja, ki naše življenjsko okolje že zdaj delajo otrokom prijazno.
V minulem letu smo pospešeno urejali površine otroških in športnih igrišč po vseh občini, s čimer nadaljujemo tudi letos. Zelo resno jemljemo pobude za ureditev varnih šolskih poti in okolic šol ter jih tudi prednostno uresničujemo. S projektom Mladi za Celje osnovnošolce in dijake vključujemo v življenje lokalne skupnosti, naše sodelovanje s šolami je zgled in primer dobre prakse, na kar smo zelo ponosni. Imamo odličen mladinski center, ki nudi kakovostno podporno okolje otrokom in mladim, s projektom Aktivne počitnice in počitniškim delom v naših javnih podjetjih in zavodih ustvarjamo priložnosti za kakovostno preživljanje prostih poletnih dni.
Naša muzeja in drugi javni zavodi posebno pozornost posvečajo programom za otroke, pri čemer izstopata edini otroški muzej v Sloveniji, Hermanov brlog, ki je pravkar obeležil 30 let delovanja, in Tehnopark Celje, največji znanstveno zabavni park v Sloveniji. Veselimo se vseh nadaljnjih aktivnosti na pot do naziva.«
Otrokom prijazna mesta sprejmejo obveznost, da bodo pospešeno razvijala programe za otroke. S projektom v lokalnem okolju želi UNICEF prispevati k razvoju mest, ki so otrokom prijazna in varna, z urejenimi otroškimi igrišči in zelenicami, z izboljšano varnostjo za otroke v prometu in možnostjo za participacijo najmlajših občanov.
Za letošnji participativni proračun so v Celju prejeli 16 projektnih predlogov s strani mladih.
S strani Unicefa je dogovor podpisal izvršni direktor UNICEF Slovenija, Tomaž Bergoč: “Veseli smo, da je Mestna občina Celje prepoznala pobudo Otrokom prijazno UNICEF-ovo mesto kot pomemben podporni element pri razvoju lokalne skupnosti po meri otrok. To pomeni zavezo k več in raznovrstnejšim aktivnostim za dobrobit otrok, za uresničevanje njihovih pravic in za ustvarjanje možnosti za njihovo sodelovanje v skupnostnem življenju.”
Kako občina pridobi naziv Otrokom prijazno Unicefovo mesto?
Občina se s podpisom pisma o nameri zaveže, da pripravi analizo položaja otrok v mestu in predloge za njegovo izboljšanje v obliki srednjeročnega akcijskega načrta, ki vključuje različne projekte za otroke, ter oblikuje delovno skupino. Po pregledu doseženih rezultatov lahko občina pridobi naziv Otrokom prijazno Unicefovo mesto.
Delovna skupina, ki jo sestavljajo predstavniki MOC, Celjskega mladinskega centra, šol in vrtcev, Dijaške skupnosti Celje, Zdravstvenega doma Celje in Območne obrtno-podjetniške zbornice Celje, se je danes po podpisu namere že sestala. Njene naloge so: priprava analize stanja na področju otrok in mladine v Mestni občini Celje, priprava načrta delovanja otrokom prijaznega mesta z navedbo nameravanih rezultatov, kazalnikov in jasnih meril ter nadzorovanje napredka z opredelitvijo potencialnih priložnosti in izzivov.