Dijaki Srednje zdravstvene in kozmetične šole Celje spoznavali vrednost članstva Slovenije v zvezi NATO


29. marca 2004 je Slovenija vstopila v zvezo NATO – obrambno-vojaško zavezništvo, ki zahodnemu svetu zagotavlja varnost, mir in blagostanje.

32 držav članic, nazadnje sta se Natu pridružili do sedaj nevtralni Finska (lani) in Švedska (letos), uživa status mirnih, varnih, stabilnih in svobodnih dežel, ker v urejenih razmerah deluje demokracija, spoštovanje človekovih pravic in svoboščin ter principi prostega trga. 

Prav zato je pridružitev Slovenije Severnoatlantskemu zavezništvu pred dvajsetimi leti tolikšnega pomena. V namen obeležitve tega dogodka so v ponedeljek na Srednji zdravstveni in kozmetični šoli Celje pripravili okroglo mizo s pomembnimi gosti, ki so bili tako ali drugače povezani z zavezništvom.

V ponedeljek dopoldne so v telovadnici Srednje zdravstvene in kozmetične šole Celje organizirali okroglo miza na temo 20. obletnice vstopa Republike Slovenije v zvezo NATO, ki sta jo moderirala dijaka Anžej Zdovc, 3. c, in Svit Bohinec Kopitar, 4. c, pod mentorstvom profesorja Petra Čepina Tovornika.

Na okrogli mizi so sodelovali nekdanji zunanji minister in diplomat, dr. Dimitrij Rupel, nekdanji obrambni minister in predsednik državnega zbora RS, Matej Tonin, ter brigadir in poveljnik sil Slovenske vojske, mag. Boštjan Močnik.

Dogodek so v pevski izvedbi dijakinj Urške Korenjak in Daše Slivnikar začeli s himno Republike Slovenije in himne zveze NATO. Okroglo mizo so začeli s kronološkim pregledom vstopa Republike Slovenije v zvezo NATO in nato delovanjem oz. sodelovanjem države v tej zvezi.

Nekdanji minister za obrambo RS, sicer predsednik stranke NSi, Matej Tonin

Dr. Rupel je predstavil svojo vlogo in vlogo Ministrstva za zunanje zadeve v procesu približevanja države zvezi in po njeni vključitvi. O vlogi Ministrstva za obrambo pri vključevanju v zvezo NATO svojih izkušnjah s sodelovanjem Slovenije v zavezništvu v vlogi ministra za obrambo je govoril mag. Tonin. Mag. Močnik pa je govoril o vlogi poveljnika sil Slovenske vojske in o aktivaciji 5. člena Severnoatlantske pogodbe.

5. člen Severnoatlantske pogodbe navaja, da pogodbenice soglašajo, da se oborožen napad na eno ali več pogodbenic v Evropi ali Severni Ameriki šteje za napad na vse pogodbenice in zaradi tega soglašajo, da bo v primeru takega oboroženega napada vsaka od njih ob uresničevanju pravice do individualne ali kolektivne samoobrambe, ki jo priznava 51. člen Ustanovne listine Združenih narodov, pomagala tako napadeni pogodbenici ali pogodbenicam s takojšnjim individualnim in z drugimi pogodbenicami dogovorjenim ukrepanjem, ki se ji zdi potrebno, vključno z uporabo oborožene sile, da se ponovno vzpostavi in ohranja varnost severnoatlantskega območja.

Govora je bilo tudi o aktivaciji 5. člena po terorističnih napadih v ZDA 11. 9. 2001 in takratni vlogi Republike Slovenije. Pomembna tema je bilo tudi aktivno državljanstvo, kako ga spodbujati in gojiti.

Po zaključni misli gostov je sledila glasbena točka Sr(e)čni ljudje, ki so jo zapele dijakinje Ana Šuhel, Urška Korenjak in Daša Slivnikar, na kahonu Gašper Gobec in na klavirju profesor Danijel Berden.

Kot so zapisali na FB profilu Srednje zdravstvene in kozmetične šole Celje, je okrogla miza o vlogi Republike Slovenije v zvezi NATO prinesla številne pomembne poglede in spoznanja o tem, kako lahko naša država še naprej učinkovito sodeluje v tem mednarodnem zavezništvu. “Slišali smo dragocene poglede spoštovanih gostov, ki so razkrili ključne izzive, s katerimi se država sooča kot članica NATA ter predstavili možnosti za nadaljnjo krepitev sodelovanja in varnostnih zmogljivosti.”

Okrogle mize se je poleg 14 razredov dijakov od 1. do 4. letnika s profesorji udeležila predstavnica Mestne občine Celje podžupanja Saša Kundih in s tem izkazala, da tudi lokalna oblast podpira takšne dogodke.