Učenci I. OŠ Celje o okolju in tudi na podeželje


Zavedanje o dobrotah, ki nam jih ponuja narava je vse bolj in bolj pomembno, zato je dobrodošlo, da je takšnih vsebin vedno več tudi v šolskih aktivnostih.

Starejši učenci I. osnovne šole Celje so se v okviru eko dneva podali na različne konce.

Šestošolka Tinkara Kvas je o obisku kmetije Dimec poročala tako: “Ko smo prispeli na kmetijo, nas je tam pričakal gospod Dimec. Odpravili smo se do sadovnjaka. Gospod Dimec nam je povedal vse o jabolkih, njihovih škodljivcih, boleznih, različnih vrstah jabolk, kako gojiti jabolka ipd. Preden smo se odpravili nazaj na kmetijo, nam je gospod nabral sveža jabolka. Moram reči, da so bila to najboljša jabolka, ki sem jih kdaj jedla! Na kmetiji nam je gospodar pokazal tudi hladilnico, v kateri je bilo mrzlo. Tam je bilo veliko jabolk. Po malici smo si ogledali še hlev s kravami in biki.”

Učenci 7. b so šli na kmetijo Soržev mlin in zapisali: “Spoznali smo veliko novih stvari. Večina se je prvič srečala z vodno žago in mlinom.
Gospod Samec nam je predstavil mlin na vodi in povedal, da v mesecu oktobru melje 10 različnih vrst moke. Pokazal nam je delovanja mlina, potipali smo lahko sveže mleto ajdovo moko.
Gospod, ki dela na posestvu, pa nam je predstavil delovanje vodne žage in nas popeljal v preteklost, ko je bil na kmetiji zaposlen delavec, ki je cel dan žagal les. Z njim smo se sprehodili po kmetiji in spoznali življenje, delo in pripomočke, ki jih kmetje uporabljajo pri vsakdanji rabi.”

Osmošolka Mia Ramskugler je s sošolci obiskala zeliščno kmetijo Kalan na Kalobju: “Ko smo prispeli, so nas tam prijazno sprejeli. Povedali so nam o svojem nastanku in veliko o zeliščih. Kasneje smo imeli malico, ob kateri nam je gospod Milan postregel z domačim čajem. Po malici smo se razdelili v dve skupini. Prva si je ogledala zelišča, druga pa si je ogledala film o zeliščih in izdelkih iz zelišč.”

Devetošolci so letos obiskali Center ponovne uporabe v Rogaški Slatini: ” Najbolj nam je bila všeč trgovinica, kjer je po nizkih cenah mogoče kupiti izdelke, ki so jih ljudje želeli zavreči. Preizkusili smo se v razstavljanju elektronske opreme, sortiranju oblačil in restavriranju starega pohištva. Ga. Vovk nam je razložila namen ponovne uporabe izdelkov in krožnega gospodarstva ter nas opozorila, naj ne kupujemo novih stvari po nepotrebnem.”

Aktivni so bili tudi mlajši učenci, ki so med drugim izpeljali nekaj delavnic: v 1. in 2. razredu so izdelovali izdelke iz naravnih materialov, v 3. razredu so se pogovarjali o ločevanju odpadkov in izdelali igračo iz odpadne embalaže, v 4. razredu so izdelali ptičje krmilnice iz odpadne embalaže, učenci 5. razreda pa so izdelali eko zmaja. Učenci 5. b so izdelali še plakate na temo Kako odgovorno ravnati do okolja.

*foto: I. OŠ Celje