V Celju nastal priročnik za mladinske mentorje


V Celjskem mladinskem centru so februarja zaključili projekt Mentor Up. Projekt se je razvil kot potreba po bolje usposobljenih mentorjih v okviru programa Evropske solidarnostne enote. Poleg tega so zaznali, da se pojavljajo tudi druge težave, kot so pomanjkanje virov, metod in instrumentov za razvoj mladih, ki želijo postati mentorji. V projektu so sodelovali partnerji iz Španije, Srbije, Severne Makedonije.

V okviru projekta so tako razvili spletno stran, na kateri so v vseh partnerskih jezikih in angleščini objavljeni rezultati projekta. Prvi rezultat je analiza vrzeli med mentorji in mentoriranci, ki je nastala s pomočjo vprašalnikov s posameznih področij mentorskega procesa, ki smo jih poslali tako mentorjem, kot tudi mentorirancem in tako ugotovili, na katerih področjih morajo mentorji najbolj okrepiti svoje kompetence.

Na podlagi tega so pripravili drugi rezultat, priročnik Mentor Up, tretji rezultat pa je mentorska platforma, kjer se lahko s pomočjo poučnih videov in drugega materiala, ki je na njej na voljo, mentorji usposobijo za izvajanje mentorskih procesov.

Cilj tega priročnika je zagotoviti strukturiran in strokoven nabor orodij, metod in postopkov, uporabnih za mentorje, ki delajo s prostovoljci evropske solidarnostne enote.

Priročnik uporabnike vodi skozi 8 različnih poglavij, ki ustrezajo temam, opredeljenim med analizo potreb po usposabljanju Mentor Up. Ta analiza opredeljuje potrebe mentorjev po usposabljanju in vrsto usposabljanja, ki je potrebna za pridobitev kompetenc, potrebnih za dobrega mentorja.

Poglavja v priročniku, ki ga lahko zainteresirani dobijo v Celjskem mladinskem cetnru, so naslednja: mentorski odnos, komunikacija v procesu mentoriranja, vodenje procesa mentoriranja, odzivanje na potrebe, psihosocialna podpora, strokovno izpopolnjevanje, medkulturnost v mentorskem odnosu in motivacija.

vir slik: MCC