V MCC predstavili osnutek lokalnega programa za mlade v Mestni občini Celje


program_za_mlade_mcc_1V Celjskem mladinskem centru je minuli torek potekala javna predstavitev osnutka Lokalnega programa za mlade v Mestni občini Celje – Mladi so Celje 2015 – 2020. Udeležili so se je tako predstavniki Mestne občine Celje (MOC), javnih zavodov in nevladnih organizacij, kot tudi posamezniki, ki se jim zdi sprejetje tega programa pomembno.

Gre za dokument, ki bo vključeval pomembne ukrepe za mlade v starosti od 15 do 29 let na področju neformalnega izobraževanja, zaposlovanja, doseganja avtonomije, stanovanjske politike, mladinskega dela in mladinskega organiziranja, mednarodne mobilnosti, aktivne participacije in drugih področij, pomembnih za mlade.

Na predstavitvi so bile predstavljene zakonske podlage, iz katerih nastajajoči dokument izhaja, rezultati ankete, ki smo jo izvedli med mladimi ter seznam predlaganih ukrepov. Tadej Lebič, vodja priprave programa je navzočim, med katerimi so bili tudi tisti, ki so posredovali svoje predloge ukrepov, pojasnil, da nekaterih predlogov v osnutek ni bilo mogoče umestiti, ker so že, bodisi vključeni v druge potrjene strategije in programe MOC, bodisi so naravnani projektno in jih kot takšne lahko izvajajo v okviru svojih organizacij.

Izsledki ankete kažejo, da je 52 % mladih zelo zadovoljnih z življenjem v Celju, 64 % vprašanih je izrazilo, da so možnosti za zaposlitev v Celju majhne oziroma slabe, hkrati pa jih kar 94 % ni seznanjenih s Strategijo razvoja gospodarstva in podjetništva v Mestni občini Celje. Med najboljšimi projekti Mestne občine Celje v zadnjih letih so izpostavili Stari grad, prenovo starega mestnega jedra in Regionalni center za ravnanje z odpadki. Tretjina vprašanih tudi meni, da je za izvajanje ukrepov na področju mladinske politike v Celju najbolj odgovorna Mestna občina Celje.

program_za_mlade_mcc_2

Glorjana Veber, direktorica Celjskega mladinskega centra je ob tem povedala: »Anketa nam je omogočila, da imamo danes v Mestni občini Celje prvi pravi statistični vpogled med mlade. Do sedaj smo se namreč opirali na dve nacionalni analizi Urada za Mladino Republike Slovenije in sicer Mladina 2010 in Mladina 2013, ki pa seveda ne dajeta odgovore na vprašanja, ki jih potrebujemo za uspešno pripravo in izvedbo Lokalnega programa za mlade v Mestni občini Celje. Govorim o funkcionalnem dokumentu z realnimi ukrepi, ki jih bo možno hitro in učinkovito aplicirati v praksi. Ne potrebujemo še enega dobrega dokumenta za mlade v predalu, potrebujemo dokument za mlade, ki bo tako dober, da bomo ob izvedbi ukrepov pozabili, da je bilo vse to najprej povedano na papirju. Zato ne bomo sledili občinam, ki so pripravile programe z visokoletečimi obljubami, dejansko stanje danes pa kaže, da se je v nekaj letih po njihovem sprejemu bore malo obrnilo na bolje. Prepričana sem, da imamo zelo dobre pogoje za uspešno implementacijo, tudi predstavitev prvega osnutka je pokazala izredno konstruktivno debato.«

Ukrepi, ki so v osnutku predlagani, so vezani neposredno na MOC in njene povezane strukture. Zastavljeni so po izvedbenih kriterijih z realno ocenitvijo možnosti izvedbe v časovnem obdobju, pomembno pa je tudi to, da ne zahtevajo izpolnjevanja bistvenih drugih predpogojev in da so pripravljeni za realizacijo v relativno kratkem času z realnimi možnostmi umestitve v proračun in zahtevane pravne postopke MOC v prihodnjih letih.

V osnutku je predlaganih dvanajst ukrepov, med njimi sprememba oziroma posodobitev Pravilnika o pogojih, merilih in postopkih za sofinanciranje programov in projektov s področja mladinske dejavnosti v MOC, zagotavljanje večje dostopnosti stanovanj za mlade in mlade družine v MOC, priznanja za izjemne dosežke dijakov, študentov in drugih mladih, štipendije za nadarjene dijake in študente, zagotavljanje nepovratnih sredstev za dejavnost socialnega podjetništva mladih, prenova uličnih igrišč v mestnih četrtih MOC ter drugi.

Po predstavitvi predlaganih ukrepov, so navzoči podali mnenja in nekatere nove predloge, ki jih bodo lahko tudi pisno dopolnili. Naj dodamo, da smo k sodelovanju pri pripravi ukrepov povabili vse mladinske organizacije, organizacije za mlade, subjekte formalnega šolskega izobraževanja in vse druge strokovne organizacije, ki v svoji vsebini delajo z mladimi. S pozivom so bili seznanjeni tudi vsi svetniki Mestne občine Celje ter politični podmladki, ki delujejo v Celju.

Prvi javni predstavitvi sledi dopolnitev predlaganih ukrepov in morebitni novi ukrepi, k čemer bodo ponovno povabljeni vsi deležniki. Vsa nadaljnja usklajevanja bodo potekala elektronsko, predvideno je, da bi se predlog programa na Odboru za družbene dejavnosti obravnaval v novembru, prva obravnava na Mestnem svetu Mestne občine Celje pa v decembru.

 Vir in foto: MCC