V Centru vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga se je v četrtek odvila posebna misija – ne v vesolje, temveč v prihodnost mladih. Šolski center Celje je v sklopu projekta Vesolje priložnosti organiziral dogodek za mlade med 15. in 29. letom, namenjen predvsem tistim, ki iščejo svojo pot, priložnost in spodbudo.
Gre za enega od dogodkov, izbranih na razpisu Andragoškega centra Slovenije, ki so namenjeni ozaveščanju o pomenu vseživljenjskega učenja. Projekt sofinancirata Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje ter Evropski socialni sklad plus.
Predstavnik Andragoškega centra Matej Maček je poudaril, da so na razpisu iskali projekte, ki izstopajo in so nenavadni. “ŠCC nas je prepričal tako z lokacijo kot vsebino,” je dodal.

Mladi iz Celja so se v Vitanje odpravili z dvonadstropnim avtobusom, kjer jih je pospremil DJ, dobre vibracije pa so se le še stopnjevale. V Centru Noordung jih je pričakalo sproščeno okolje z moktajli, prigrizki, nagrade – in predvsem priložnost, da slišijo zgodbe ljudi, ki so šli skozi trnje do zvezd.

Na interaktivni debati so svojo pot razkrili psiholog Matic Munc, podjetnik Rok Makovec in Žan Kidrič, letošnji prejemnik priznanja Andragoškega centra Slovenije za naj zgodbo vseživljenjskega učenja. Kidrič je po hudi bolezni izgubil glas, se z železno voljo spet naučil govoriti in voljo do življenja še okrepil z učenjem in druženjem.
“Rad bi pokazal, da je vedno mogoče najti pot naprej – ne glede na to, iz kakšne situacije izhajaš,” je pred okoli 60 mladimi povedal Kidrič.
Priložnosti, ki čakajo – a jih je treba izzvati
Na dogodku so sodelovali tudi predstavniki organizacij, ki mladim v lokalnem okolju nudijo podporo – Šolski center Celje, Inkubator Savinjske regije, območni Zavod za zaposlovanje, UPI Ljudska univerza Žalec, program PUM-O+ in Andragoški center Slovenije.
Matej Maček je opozoril, da so mladi z nedokončano izobrazbo ali iz ekonomsko šibkih družin ena najranljivejših skupin. “Zaradi socialne izključenosti so tudi na trgu dela v slabšem položaju, to pa vodi v negotovost glede prihodnosti, zmanjšane življenjske cilje in slabe psihološke posledice, kot so stres in osamljenost.”

Direktor Šolskega centra Celje Mojmir Klovar je izpostavil pomen zgodnjega spodbujanja vseživljenjskega učenja: “Čeprav srednjih šol običajno ne povezujemo z izobraževanjem odraslih, pri nas ta povezava živi. Pomembno je, da mladim, ki so morda zašli, omogočimo vrnitev na pravo pot.”
Barbara Rozman iz Inkubatorja Savinjske regije pa je z optimizmom dodala: “Vsaka ideja je vredna priložnosti. Ne iščemo popolnih načrtov – dovolj je iskra. Pomagamo z mentorstvom, delavnicami, tudi opremo. In predvsem z vero v njihove zmožnosti.”
Od keramike do glasbenega ustvarjanja
Zgodbe o različnih poteh je zaokrožil še glasbenik 6pack Čukur. Raper in učitelj keramičarstva je spregovoril o svoji poti: “Preden sem začel z glasbo, sem polagal ploščice. To delo sem vedno cenil, s tem se je ukvarjal tudi moj oče. In tudi ko sem začel rimati, so mi govorili, da imam ‘keramičarsko liriko’. In tako se je začela še ena zgodba.”
6pack Čukur je nato v navezi z robotskim psom, ki ga je upravljal Nik Čokl, poskrbel še za mini koncert.