Vsak korak in vsak dan štejeta – Dva projekta, ki sta dijake spodbudila k več gibanja


Na I. gimnaziji v Celju so v enem tednu skupaj naredili več kot 30 milijonov korakov ali drugače rečeno, več kot 23.000 km. Decembra dijaki odpirajo prav poseben adventni koledar

Velik del letošnjega šolskega leta profesorji in dijaki preživljamo pred ekrani, vendar kljub vsem preprekam ne smemo pozabiti na gibanje. Profesorji športne vzgoje I. gimnazije v Celju so se zato domislili celotedenske akcije »Vsak korak šteje«, s katero so želeli spodbuditi dijake h gibanju. Projekt, v katerem smo sodelovali profesorji in dijaki vseh letnikov naše gimnazije, je potekal od 16. do 22. novembra 2020. Ideja te akcije je bila tudi povezovanje med dijaki ter med dijaki in profesorji.

Dijaki smo ves teden hodili, beležili število korakov in jih vpisovali v preglednico. Verodostojnost podatkov smo morali potrditi s posnetki zaslonov opravljenih korakov; nekateri dijaki so nam tudi poslali fotografije s terena, ki smo jih delili na šolskih družabnih omrežjih. Ob koncu tedna so profesorji športne vzgoje zbrali vse podatke in izračunali skupno število korakov razreda ter povprečno število korakov na dijaka. Aktivno so sodelovali vsi razredi naše šole, pridružili pa so se jim tudi nekateri profesorji, ki so na prošnjo dijakov prispevali korake k svojemu razredu.

Zmagovalni razred v prvem letniku je bil 1. f (1 099 763 korakov), v drugem 2. g (1 316 602 korakov), v tretjem 3. f (1 527 395 korakov) in četrtem 4. c (1 288 630 korakov). Zmagovalci glede na povprečno število korakov na dijaka so postali dijaki 3. f, na drugem mestu so dijaki 1. f in na tretjem 4. c.

Presenečeni nad dnevnim številom korakov

Vtise o akciji »Vsak korak šteje« so nama zaupale dijakinje 3. a in 3. c-razreda, ki so odgovarjale v parih.

Vita in Sara se strinjata, da je projekt super, ker nas res spodbuja k več gibanja:  »Zlasti zdaj, ko smo še bolj statični kot ponavadi in ne gremo peš od npr. doma do avtobusne, železniške postaje in potem še do šole, temveč se samo prestavimo iz postelje za pisalno mizo (ali pa še to ne…). Hkrati sva zase ugotovili, kako malo se, če odštejemo popoldanski sprehod, gibamo v celem dnevu. Ta projekt je zagotovo velika spodbuda za vse in se strinjava, da bi ga za kakšen teden še podaljšali.«

»Nama se zdi zanimivo število korakov, ki ga prehodiva na sprehodih. Zdaj približno že veva, koliko korakov narediva za kakšno razdaljo in sproti ugotavljava, koliko korakov bova naredili do katere točke. Tale izziv nama je res všeč, saj nas spodbuja k čim več gibanja, morava pa priznati, da v naju zbuja tudi nekaj tekmovalnosti, zato poskušava vsak dan imeti več korakov kot prejšnji dan,« sta nama zaupali Ema in Nika.

Ema in Mojca pa dodajata, da ju število korakov in končne razdalje kar presenečajo: »Skozi celoten dan prehodimo kar velike razdalje, čeprav se mi včasih sploh ne zdi tako. Dopoldne korake pridobivamo po hiši, popoldne pa se odpravimo na sprehod ter uživamo na svežem zraku.«

Z dijakinjami Pio, Živo, Mašo, Marušo in Tjašo so profesorice športne vzgoje po pogovoru ugotovile, da »sprehod po zelenem okolju zmanjšuje negativnost. S sprehodom uporabljamo vse mišice, ki pa seveda spodbujajo pretok krvi in limfe po krvi, kar je v tem ,,koronskem’’ času ključnega pomena.«

Predajamo štafeto korakanja

Akcija štetja korakov se je rodila med sestankom na daljavo profesorjev športne vzgoje. »Razmišljali smo, kaj lahko naredimo, da bi se vsi dijaki naše šole gibali na svežem zraku, hkrati pa opravili zadostno količino športnih aktivnosti v enem tednu,« je povedala profesorica Maja Medvešek. Naslov akcije  Vsak korak šteje so izbrali ravno zato, da opozorijo dijake, kako pomembno je gibanje doma, še posebej pa zunaj, v naravi. »Dijakom smo skušali razložiti, da lahko sodelujemo in se povežemo tudi na daljavo. Da je lahko uspešen vsak zase in vsi skupaj. Točno to se je dogajalo, korakali smo tako dijaki kot profesorji, pogovarjali smo se o akciji, si pošiljali čudovite fotografije številnih sprehodov in pohodov in drug drugega spodbujali h gibanju. Naredili smo 30 preko milijonov korakov, veliko fotografij, izračunali, kam bi lahko prišli iz domačega kraja in dosegli  veliko gibanja v enem tednu. Pri tem smo se  povezali med seboj in nastala je mavrica gibanja, sodelovanja, motiviranja in druženja na daljavo,« je dodala profesorica Medvešek.

Izziv je spodbudil dijake, da so ob šolskih obveznostih našli tudi čas za gibanje. Tekmovali smo sami s seboj, ob tem pa smo točke prinašali še svojemu razredu in tako pokazali tudi skupinski duh, saj vsak korak šteje. V tem tednu akcijo dopolnjujejo oz. nadaljujejo profesorji. Nekateri dijaki še vedno hodijo vsak dan in pošiljajo svoje dosežke. Pravijo, da so se v enem tednu tako navadili na gibanje na svežem zraku, da jim je to postala vsakdanja rutina.

Želeli pa bi si, da akcija zaživi na vseh slovenskih šolah, zato vljudno vabimo vse šole, da dijake spodbudijo h korakanju po stanovanju, hiši, predvsem pa po svežem zraku ob upoštevanju vseh ukrepov. Zato predajamo štafeto … #vsakkorakšteje

Adventni koledar zdravega življenja

Ker je december mesec praznovanja in obdarovanja, so se profesorice športne vzgoje odločile, da dijakom podarijo adventni koledar, s katerim bi jim na športnovzgojno primeren način podarile tudi različne možnosti in priložnosti za bolj zdrav način življenja. Tudi ta ideja je povezana z našo trenutno precej sedečo situacijo, tako da je njen osnovni cilj, da bi se dijaki čim več gibali, da bi ozavestili bolj zdrav način življenja, se povezali in družili na daljavo. Dijaki so adventni koledar prejeli v svoje skupine v MS Teams in na razredne mejle in vsak dan odprejo novo aktivnost. Naj naštejemo nekaj aktivnosti: čuječnost, sproščanje, športne aktivnosti, zdrava prehrana, smeh, meditacija … Vsak dan pa so še posebej vabljeni, da naredijo Pozdrav soncu. Po prvih dneh lahko rečemo, da so dijaki navdušeni nad idejami, nekateri celo čakajo do polnoči, da vidijo, kaj jih čaka naslednji dan. Všeč jim je ideja presenečenja. Vsak dan profesoricam športne vzgoje nekateri tudi pošljejo fotografije dejavnosti, video, se z njimi pogovarjajo o temi, ki je bila ta dan na sporedu, in se zahvalijo.

Kaj o obeh projektih meni ravnatelj I. gimnazije, dr. Anton Šepetavc? »V šoli vedno z veseljem podprem vsako pozitivno idejo ali pobudo, ki vodi k napredku in boljšemu počutju skupnosti. I. gimnazija s svojo žlahtno 212-letno tradicijo je namreč skupnost ljudi – upal bi si reči, da že kar nekakšna družina –, ki se zaveda, da je življenje, kot ga kakšna šola živi, nazadnje vedno vsota vsega, kar v njej in z njo dela vsak od nas. Kolikor več dobrega naredimo kot posamezniki, toliko večji je občutek, da smo res skupnost, družina in da je šola res naš drugi dom. Obe akciji, najprej Vsak korak šteje, zdaj pa Adventni športnovzgojni koledar, pozdravljam in podpiram, inovativnim profesoricam in vsem sodelujočim dijakom in profesorjem pa iskreno čestitam in se zahvaljujem za izvirno popestritev in obogatitev pouka na daljavo.«

M.K.D. in J.D./I. gimnazija v Celju, foto: arhiv šole