V Žalcu se je v petek odvila še uradna otvoritev 10. sezone fontane piv Zeleno zlato, ki že desetletje piše zgodbo uspeha in v kraj privablja na tisoče turistov.
Kot vsako leto, so na dogodku tudi tokrat razglasili letošnjo ambasadorko fontane piv, ki je tokrat postala pevka Irena Vrčkovnik. Tekom otvoritve sta prisotne nagovorila direktor Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec Marko Repnik in župan Občine Žalec Janko Kos. Po uradni otvoritvi so za zabavo dolgo v noč s prepevanjem svojih uspešnic poskrbeli energični člani skupine Kingston. Dogodek je povezovala Martina Švab.
Tekom dogodka smo ustavili tudi obiskovalca in ju povprašali o njunih občutkih. Nina iz Žalca nam je povedala, da se tovrstnih dogodkov vedno rada udeleži: “Mislim, da je ta fontana piv res en velik biser sredi Žalca. Je nekaj unikatnega, nekaj kar nas vedno združuje. Gremo poleti velikrat s prijatelji sem na pivo, imam tukaj že veliko spominov.”
Miha nam je tako obrazložil njegovo mnenje o fontani: “Dogodka sem se udeležil, ker mi je naša fontana res všeč. Podpiram nadaljnji razvoj in čim večjo prepoznavnost te zanimivosti, ki naš kraj dela unikaten.”

Prodali že več kot 340 tisoč vrčkov piva
Direktor Zavoda za kulturo, šport in turizem Žalec Marko Repnik nam je pojasnil, da vsako leto tekom sezone povprečno natočijo okoli 30.000 vrčkov piva. Lani so jih natočili 28.500, v vseh devetih letih fontane pa je bilo prodanih že kar 340 tisoč vrčkov piva. Žalec obiskujejo turisti iz celotne države, mnogo pa jih pride tudi iz tujine. Lani so jih skupaj našteli okoli 60 tisoč.
V letošnji sezoni se bo na šestih pipah fontane lahko točilo 30 različnih piv. Stalna ponodba bo vključevala pivo Kukec in ambasadorjevo pivo, ki ga pripravlja Pivovarna Haler, preostalih 28 piv pa se bo izmenjevalo na vsake tri tedne.
“Danes je to zgodba uspeha.”
Župan Občine Žalec Janko Kos nam je pojasnil, da je fontana vstopna točka za turiste, ki si potem ogledajo še druge zanimivosti, kot sta jama Pekel in rimska nekropola. Pojasnil je, da je bilo do uresničitve projekta fontane potrebno prehoditi kar nekaj trnja, vendar je bilo to več kot vredno: “Danes je to zgodba uspeha. Vsak prodan kozarec na prinese nekaj denarja, ki ga investiramo nazaj v turizem, še bolj važno pa je druženje med ljudmi. Ljudje vedno najdemo razlog, da se ob pivu veselimo. Tukaj se namreč odvijajo fantovščine, dekliščine, razne druge obletnice …”
Ob tem je vesel, da so bili kot prvi vzor tudi drugim: “Jaz z veseljem nazdravljam s tem pivom in sem ponosen, da se je po Sloveniji po navdihu naše zgradilo kar nekaj vinskih fontan. Je dober občutek, da so ljudje zaznali, da je nekaj takega dobro naredit.”
Za konec je še pojasnil, da je ob 10. obletnici fontane čas, da začnejo razmišlati v smeri nadgrajevanja ponudbe, kar bo Žalec naredilo še bolj privlačen za turiste.
V nadaljevanju si oglejte video in fotografije z otvoritve:
In še fotografije: