Od dijakov do strateških soustvarjalcev: mladi v Celju predstavili rešitve za bolj varno, povezano in trajnostno mobilnost

Na osrednjem dogodku projekta Gremo mi drugače, ki so ga v Zavodu VOZIM skupaj z Mestno občino Celje izvedli v Mladinskem centru Celje, so dijaki Šolskega centra Celje predstavili pet ključnih predlogov za izboljšanje vsakodnevne mobilnosti v Celju. Projekt je živ dokaz, da mladinska participacija ni le fraza. V okviru večmesečnega raziskovalnega procesa so dijaki analizirali obstoječo prometno strategijo (OCPS MOC 2017), opravili terenske preglede, evalvacije in oblikovali konkretne rešitve v prometnem prostoru. Njihove rešitve temeljijo na lastnih izkušnjah, izkušnjah vrstnikov in drugih prebivalcev Celja, ter konkretnem razmisleku o potrebah uporabnikov mestnega prostora.

Predloge so dopoldne naslovili na župana Matijo Kovača, podžupana Simona Jevšinek, strokovne službe Mestne občine Celje ter načrtovalce nove Občinske celostne prometne strategije (OCPS) in drugo zainteresirano javnost.

5 konkretnih predlogov mladih za boljše Celje:

  1. Nov prehod za pešce na Dečkovi cesti
    Mladi predlagajo dodatni prehod za pešce v bližini avtobusnega postajališča na Dečkovi cesti, kjer danes večina uporabnikov prečka cesto na neoznačenem mestu. Gre za predlog, ki ne poziva k kaznovanju prekrškov, temveč k prilagoditvi infrastrukture realnim navadam in potrebam ljudi.
  2. Varne kolesarnice in parkirišča za motorje
    Dijaki so opozorili na slabo infrastrukturo za shranjevanje koles in motorjev. Obstoječe kolesarnice niso zaklenljive, niso zaščitene pred vremenskimi vplivi, stojala pogosto ne omogočajo varnega zaklepanja. Prav tako ni urejenih in označenih parkirnih mest za motorje. Mladi predlagajo sodobne, zaklenljive kolesarnice in pokrita parkirišča na obstoječih asfaltnih površinah ob šolah, brez poseganja v zelene površine.
  3. Nadgradnja aplikacije Centralka
    Da bi Celje postalo resnično multimodalno mesto, dijaki predlagajo nadgradnjo aplikacije Centralka. Nadgradnja bi omogočala enoten pregled voznih redov vlakov, avtobusov, Celebusa, peš poti in kolesarskih možnosti, vključno z informacijami o zamudah, številu prostih koles in optimalnih kombinacijah prevozov. Namen rešitve je izboljšati uporabniško izkušnjo in povečati uporabo trajnostnih oblik prevoza.
  4. Javni prevoz, ki sledi ritmu šole
    Mladi uporabniki avtobusnega prevoza so opozorili na slabo usklajenost voznih redov z dejanskim šolskim ritmom. Zjutraj avtobusi pogosto zamujajo ali so prepolni, popoldne pa dijaki predolgo čakajo. Predlagajo večje avtobuse v jutranjih konicah in več manjših popoldne, še posebej med 13. in 16. uro. Njihov cilj je bolj zanesljiv, dostopen in prilagojen javni prevoz, ki podpira redno šolsko udeležbo ter zmanjšuje odvisnost od avtomobilov.
  5. Dostopnost Mladinskega centra Celje
    V Zavodu VOZIM, kjer redno sodelujejo z gibalno oviranimi osebami, so v projekt vključili tudi razumevanje prostorske dostopnosti. Mladi so na terenu preizkusili, kako se po mestu premika oseba na vozičku – in prvo oviro doživeli prav pri dostopu do Mladinskega centra Celje. Prostor, v katerem je potekala razprava o mobilnosti in vključevanju, sam trenutno ni dostopen vsem. Mladi zato predlagajo, da se ureditev dostopa k Mladinskemu centru postavi kot prednostna naloga in jasen simbol vključujočega prostora.

Mladi kot del rešitve, ne problema

Predlogi mladih niso le mnenja – temeljijo na sistematičnem delu, opazovanju in izkušnjah. Projekt Gremo mi drugače kaže, kako lahko mladi z jasno vlogo, strokovno podporo in odprtim prostorom za dialog postanejo enakovredni sogovorniki v procesih strateškega načrtovanja.

V času, ko se številne občine soočajo z izzivi trajnostne prihodnosti in urbane mobilnosti, je vključevanje mladih ne le priporočljivo, ampak nujno. Tudi Mestna občina Celje v tem procesu prepoznava pomembno vrednost:

Verjamemo, da mesto zares napreduje takrat, ko pri njegovem razvoju dejavno sodelujejo tudi mladi. Njihove izkušnje, ideje in pogled na prihodnost so dragocen kompas pri načrtovanju prostora, ki bo prijazen, dostopen in trajnosten.

Predstavniki MOC so na predloge, ki so jih predstavili mladi, podali svoja mnenja in se strinjali, da je nujno potrebno spremeniti paradigmo in mestni prostor v prvi vrsti nameniti pešcem in kolesarjem ter ustvarjati prijazno doživljanje mesta. Cilj MOC pa je tudi v spodbujanju in optimizacijii uporabe Celebusa in primestnih avtobusov, skupaj s podjetji pa poskusiti uvajati sopotništvo med zaposlenimi, ki na delovno mesto prihajajo iz istih smeri.

Zaključili so, da je trajnostna mobilnost za Celje izjemnega pomena, saj Celje je 15-minutno mesto – a ključno za uspeh je sodelovanje med občino, stroko in prebivalci ter vsemi, ki dnevno migrirajo v Celje v šolo ali na delovno mesto.

O projektu

Projekt Gremo mi drugače (št. projekta: 2024-1-SI02-KA154-YOU-000239196) poteka v okviru programa Erasmus+ in je sofinanciran s strani Evropske unije. Izvajata ga Zavod VOZIM in Mestna občina Celje, ob podpori Šolskega centra Celje in Mladinskega centra Celje.

 

 

Naročena objava