Do sobote aktivnosti ob mednarodnem tednu boja proti raku


svitPrvi teden meseca marca je vsako leto v mednarodnem merilu posvečen boju proti raku. V Evropski uniji je leta 2012 za rakom zbolelo skoraj tri milijone in pol ljudi, skoraj polovica za najbolj pogostimi oblikami, to je za rakom na dojki, debelem črevesu in danki, prostati in na pljučih.

Na srečo se z novimi odkritji in metodami zdravljenja uspešnost zdravljenja močno izboljšuje, tako da diagnoza rak že zdavnaj ne pomeni več usodno slabe napovedi za pacienta in možnosti za preživetje in ozdravitev so vse boljše. Vendar pa je odločilno, kako zgodaj je rak odkrit.

Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, katerega del je tudi nekdanji Zavod za zdravstveno varstvo Celje, kjer vodijo Program Svit, državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki, opozarjajo, da je za ohranitev zdravja in kakovosti življenja zelo pomembno ukrepati preventivno. Zato priporočajo zdrav način življenja, saj lahko s tem zmanjšamo tveganje za nastanek raka in s presejalnimi pregledi redno skrbeti za zgodnje odkrivanje sprememb, ki bi lahko opozarjale na razvoj bolezni.

Rak na debelem črevesu ali danki je med najpogostejšimi raki, na srečo pa sodi med tiste oblike raka, za katere imamo na voljo učinkovite presejalne metode, s katerimi lahko odkrijemo ne le zgodnje faze raka, ampak že predrakave spremembe – polipe. Tako lahko s pomočjo rednega testiranja odstranimo že predrakave spremembe in nastanek raka preprečimo, ali pa odkrijemo bolezen v zelo zgodnji fazi, ko je lahko še povsem ozdravljiva. Prav temu je namenjen Program Svit, ki ga v Sloveniji izvajajo na nacionalni ravni že od leta 2009, nosilec izvajanja pa je Nacionalni inštitut za javno zdravje.

V letu 2013 je bilo v program povabljenih 248.004 oseb in 247.015 osebam je bilo vabilo tudi vročeno. S podpisano Izjavo o sodelovanju se je v program presejanja vključilo 148.427 oseb (60,09 %). Med tistimi, ki so v Center Svit poslali za laboratorijski pregled primerne vzorce blata, je bila pri 8.197 osebah (6,15 %) v vzorcih blata odkrita kri. V letu 2013 je bilo v okviru Programa Svit izvedenih 7.969 kolonoskopij v 25 pooblaščenih kolonoskopskih centrih.

V četrtek, 6. 3., bodo člani regijskih društev Zveze slovenskih društev proti raku v trgovinskih centrih po Sloveniji obiskovalce njihovih stojnic na modelih učili, kako si lahko ženska sama preventivno pregleda dojke, moški pa moda, in delili zgibanke z zdravstvenovzgojno vsebino.