Prihaja teden boja proti raku


teden boja  proti rakuMed 2. in 6. marcem bodo v okviru tedna boja proti raku tekle različne aktivnosti. Njegovo letošnje geslo je Zdravje je življenje – upoštevajte Evropski kodeks proti raku. 

S kodeksom, posodobljenim v letu 2014, Zveza slovenskih  društev za boj proti raku razširja 12 nasvetov za zmanjšanje tveganja raka. Marec je tudi mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo na pomen rednega udeleževanja presejalnih pregledov v Programu Svit.

Preventivni dogodki v Celju

V prihodnjih dneh bo v Celju Območna enota Celje Nacionalnega inštituta za javno zdravje v sodelovanju z Zdravstvenim domom Celje, Društvom za boj proti raku regije Celje in Javnim zavodom Socio – Projektno pisarno Celje Zdravo mesto ter Srednjo šolo za gostinstvo in turizem Celje pripravila več informativno svetovalnih dogodkov, namenjenih širši javnosti in usmerjenih v preprečevanje ter zgodnje odkrivanje raka. Na informativnih stojnicah bodo zainteresirane obiskovalce seznanjali zlasti z nekajenjem, s škodljivimi učinki alkohola,  s samopregledovanjem dojk in mod ter z zdravo prehrano in razdeljevali koristna gradiva.

V trgovskem centru Citycenter Celje bodo zdravstveni strokovnjaki na informativnih stojnicah predstavili naslednje vsebine:

  • torek, 3. marec 2015, od 13. do 19. ure: promocija nekajenja s prikazom modela pljuč kadilca in nekadilca ter informiranje o škodljivih učinkih alkohola in mejah tveganega in škodljivega pitja alkohola (diplomirana medicinska sestra Marjana Iršič, zdravnica Petra Klepac in diplomirana sanitarna inženirka Marjeta Peperko).
  • sreda, 4. marec 2015, od 13. do 19. ure: prikaz samopregledovanja dojk in mod na učnih modelih (višja medicinska sestra Olga Nezman, diplomirana sanitarna inženirka Urška Hajdinjak, diplomirana sanitarna inženirka Katarina Mlakar in strokovna sodelavka Alenka Avguštin).
  • četrtek, 5. marec 2015, od 13. do 19. ure: informiranje o zdravi prehrani – zdravi prigrizki – kuharski recepti (diplomirana sanitarna inženirka Tatjana Škornik Tovornik, profesor Srečko Lešek z dijaki Srednje šole za gostinstvo in turizem Celje, strokovna sodelavka Alenka Avguštin).

Na sejmu Altermed v Celju, ki bo od 13. do 15. marca 2015, od 9. do 18. ure, bodo strokovnjaki Nacionalnega inštituta za javno zdravje predstavili državni presejalni Program Svit. Ta je namenjen zgodnjemu odkrivanju predrakavih sprememb in raka na debelem črevesu in danki. Za to obliko raka zboli vsako leto v Sloveniji več kot 1600 ljudi, približno 800 pa jih zaradi te bolezni umre – predvsem zato, ker večino primerov raka odkrijejo prepozno. Obiskovalci se bodo lahko seznanili s koristnimi priporočili za preprečevanje in pravočasno odkrivanje te oblike raka. V spremstvu strokovnjaka se bodo lahko sprehodili skozi napihljivi model debelega črevesa in ob nazorni razlagi spoznali delovanja debelega črevesa in morebitne bolezenske spremembe.

Podatki o raku za celjsko regijo

Rak je z razvojem novih načinov zdravljenja v vedno več primerih ozdravljiv in doba preživetja bolnikov z rakom se v Sloveniji podaljšuje. Tudi zato je skupno število bolnikov z rakom iz leta v leto višje. Obenem narašča število ljudi, ki v dobi enega leta na novo zbolijo za rakom (število novih primerov raka). Po zadnjih razpoložljivih podatkih nacionalnega Registra raka je v  letu 2011 število novo zbolelih z rakom v Sloveniji glede na leto 2010 malo nižje (v letu 2010 13.057 novo zbolelih, v letu 2011 12.944), prav tako tudi v zdravstveni regiji Celje (v letu 2010 1.785 novo zbolelih, v letu 2011 1.709). V Sloveniji je v letu 2011 na novo zbolelo 12.944 ljudi, v celjski regiji 1.708.

Po podatkih Registra raka sta v letu 2011 zaradi raka v celjski regiji umrla 802 človeka, med njimi 436 moških in 366 žensk. V letu 2011 je v Sloveniji živelo 85.549 bolnikov z rakom, med njimi 37.042 moških in 48.507 žensk. Podatki kažejo, da je ob koncu leta 2011 živelo 10.957 ljudi, ki imajo raka ali so ga preboleli in so v času ugotovitve raka živeli v celjski regiji, med njimi 4.703 moških in 6.254 žensk.

Ljudi, ki so v času ugotovitve raka živeli na območju Upravne enote Celje, je bilo 2.764 (1.141 moških in 1.623 žensk). V letu 2011 je za rakom na novo zbolelo 1.708 prebivalcev celjske regije (901 moških in 807 žensk).

Med šestimi najpogostejšimi raki, zabeleženimi pri moških v celjski regiji v letu 2011, so bili: rak prostate, rak debelega črevesa in danke, rak kože, rak sapnic in pljuč, rak želodca in rak ust ter žrela. Pri novo zbolelih ženskah v celjski regiji so bili v letu 2011 med šestimi najpogostejšimi: rak kože, rak dojke, rak debelega črevesa in danke, rak materničnega telesa, rak sapnic in pljuč in rak želodca.

Obolevnost in umrljivost za rakom je mogoče zmanjšati z zdravim načinom življenja, s pozornim samoopazovanjem in zgodnjim odkrivanjem bolezenskih sprememb, z zgodnjo diagnostiko ter učinkovitim in pravočasnim zdravljenjem.

 

Podrobnejše informacije

  • O podatkih o raku za celjsko regijo: Petra Klepac, dr. med., Območna enota Celje, Nacionalni inštitut za javno zdravje, tel: 03 / 42 51 205, e-posta: [email protected].
  • O preventivnih dogodkih v tednu boja proti raku in nacionalnem preventivnem programu Svit: Tatjana Škornik Tovornik, regijska koordinatorica preventivnega programa Svit, tel: 03 / 42 51 141, e-pošta:tatjana.skornik-tovornik@nijz.si.
  • O Evropskem kodeksu proti raku: Zveza slovenskih društev za boj proti raku, tel: 01 / 430 97 80, e-pošta:[email protected]

polovicka_celje_klik