Košarka: Celjanke v slovenskem derbiju nekoliko presenetljivo zmagale v Kranju; fantje zlahka z Rušami

zkk-in-kk-ce-190x30011Celjske košarkarice so v Kranju osvojile pomembno zmago, saj so si pred nadaljevanjem sezone zagotovile najboljši izhodiščni položaj. Naslednjo prvenstveno tekmo bodo 25. januarja igrale v Slovenskih Konjicah. Pred temi jih v sredo, 15. januarja, v okviru mednarodne regionalne lige čaka gostovanje v Beogradu pri ekipi ŽKK Radivoj Korać.

Igralci Luxurisa so gostili zadnjeuvrščene Ruše in vse na svoje mesto postavili že v prvi četrtini. V soboto, 18. januarja, je na vrsti gostovanje pri Konjicah.

TRIGLAV : ATHLETE CELJE 65:74 (13:14, 24:26, 17:17, 11:17)
James 33, Lisec 12 (16 skokov)

STATISTIKA

Drugi veliki derbi te sezone državnega prvenstva za košarkarice je pripadel igralkam Athlete Celja. Te so na gostovanju v Kranju domači, do te tekme neporaženi Triglav ugnale s 74:65 ter si tako po polovici rednega dela 1. SKL za ženske zagotovile prvo mesto.

V taboru Celjank so imeli pred tekmo kar nekaj težav s sestavo ekipe. Carmen Virginia Tyson Thomas je zaradi težav z letalskim prometom iz ZDA na tekmo prispela neposredno iz bližnjega letališča Jožeta Pučnika, zaradi težav s kolenom Tavelyn Brittany James že dalj časa ne trenira z ekipo, poškodbi pa sta na klop posedeli tudi Almo Potočnik (stopalo) in Rebeko Abramovič (koleno; z ekipo ne bo trenirala še vsaj teden dni). V taboru aktualnih državnih prvakinj so bili pred pomembnimi tekmami v jadranski ligi primorani poiskati hitro rešitev. V petek se je tako ekipi priključila naturalizirana slovenska reprezentantka Helena Boada, ki v prvem delu sezone ni igrala, dres Athlete Celja pa bo nosila vsaj do konca sezone.

Ob vseh težavah nekoliko nenavadna začetna peterka Celjank (branilka, tri krilne košarkarice in igralka s centrskega položaja) niti ni bila presenečenje. A ta kombinacija vsaj na začetku trenerju Damirju Grgiču ni prinesla želenega. Triglavanke, med katere se je po poškodbi fibule vrnila Maša Piršič, so bile večino časa v prvem polčasu korak pred nasprotnicami, vseeno pa po 20 minutah zaostajale s 37:40. Nekoliko občutnejšo prednost so si v nadaljevanju prve uspele zagotoviti Athletinje, potem ko je Boada sredi 24. minute prestregla slabo podajo ter v nasprotnem napadu neovirana zadela za 48:39.

Po hitri minuti odmora na zahtevo Toma Orešnika so domače košarkarice na krilih Žive Zdolšek znova vzpostavile ravnovesje. Kranjska kapetanka je dosegla 11 zaporednih točk svoje ekipe, prosti met Mance Jelenc ter trojka Špela Eržen ob zvoku sirene pa sta pred zadnjimi desetimi minutami Triglav znova približali le na tri točke zaostanka (54:57).

Med domačimi navijači je dokončno završalo pet minut pred koncem, ko je po podaji Sare Meden Tina Jakovina rezultat poravnala na 62. točko. A do popolnega preobrata vendarle ni prišlo. Zdolškova je nov zaostanek še znižala na 64:65, nato pa je Marica Gajić s petimi točkami štajersko ekipo vodila do delnega niza 7:0 in devete zmage v državnem prvenstvu.

V domači vrsti je bila z 21 točkami in 13 skoki (indeks 34) najučinkovitejša Živa Zdolšek, 10 točk pa je dodala Tina Jakovina. Na drugi strani je ob skromnem izkoristku meta (9:24) 33 točk (trojke 6:15) prispevala Britany Tavelyn James, z 12 točkami (vse v prvem polčasu) ter 16 skoki pa ji je sledila Eva Lisec.

V domačem taboru lahko po prvi tekmi v letu 2014 obžalujejo vsaj deset zgrešenih, popolnoma neoviranih metov iz neposredne bližine ter slabo zapiranje prostora pod obročem v drugem polčasu. To jih je stalo novega uspeha proti Athlete Celju, ki je iz igre zadeval s skromno, 34-odstotno natančnostjo (23:65), izkoristil le 20 izmed 33 prostih metov, a zato vknjižil 25 skokov v napadu ter posedično igro v skoku dobil s 56:35.

Poročanje ŽKKAC

IZJAVI TRENERJEV PO TEKMI:

Tomo Orešnik, trener Triglava: “Najprej bi rad čestital Athlete Celju, da so se vse poškodovane in bolne košarkarice vrnile na parket. Mislim, da v njihovi igri ni bilo tolikšne improvizacije kot so jo napovedovali, saj se to za tako dobro ekipo tudi ne spodobi. Veliko so manipulirali v medijih in na ta način skušali diskreditirati naš klub. Po drugi strani bi našim nasprotnikom čestital za zmago, saj so si jo zaslužili z dobrim skokom in samo igro. Mi smo jim skušali parirati in mislim, da smo bili v nekaterih delih dober nasprotnik. A vendar smo storili preveč napak. Pokopalo nas je tudi slabo izvajanje prostih metov in skok Celjank v napadu.

Damir Grgič, trener Athlete Celja: “Čestitke mojim košarkaricam za zmago. Mislim, da smo zasluženo dobili derbi. Imeli smo kar 20 skokov več, a tega pod obročem nismo znali izkoristiti, da bi lahko že prej odločili tekmo v svojo korist. Na koncu smo vseeno pokazali pravi karakter, v napadu napravili nekaj pravih odločitev in zmagali. Glede na velike težave z boleznimi, poškodbami in težavami z vrnitvijo iz domovine pred to tekmo smo v zelo slabi telesni pripravljenosti. Čestitke Triglavu za korektno igro.