Košarkarice ugnale evropske podprvakinje; fantje ostali v igri za 1. ligo

Baza slovenske ženske košarkarske reprezentance je v Celju, kjer se je zgodilo že kar nekaj “čudežev”, mednje pa lahko štejemo tudi včerajšnjo tekmo kvalifikacij za evropsko prvenstvo s Francijo.

Slovenska ekipa ni mogla računati na poškodovano kapetanko Niko Barić in visokoraslo Evo Lisec ter Annamario Prezelj. Kljub temu se je preostala zasedba selektorja Damirja Grgića odlično kosala s Francozinjami, ki so sicer začele bolje in v 7. minuti povedle za 10 točk. Naša dekleta se niso ustrašila in do konca četrtine znižala zaostanek na tri. Malo pred koncem polčasa je Slovenkam uspelo preiti v vodstvo, prvi polčas pa se je končal s štirimi točkami prednosti domačih.

Francozinje so preko najboljše strelke Sandrin Gruda kmalu po začetku drugega polčasa izenačile na 40. Gostiteljic to ni zmedlo, saj so zaigrale še bolje in tri minute pred koncem tretje četrtine vodile za to tekmo velikanskih 8 točk. Pred zadnjim kvartalom so Francozinje prišle na -4. Kmalu je sledil nov šok za gostje, saj je domača ekipa začetek zadnje četrtine odigrala še bolj navdahnjeno in prišla na prednost 11 točk, a je do konca ostalo še dolgih 8 minut. Francija je dobre tri minute do konca zaostanek znižala na le dve točki, kar ji je uspelo tudi minuto kasneje. Zadnje štiri točke je dosegla kapetanka Teja Oblak, ki je bila najboljša strelka Slovenije, obenem pa je podelila še 10 podaj.

SLOVENIJA : FRANCIJA 68:62 (19:22, 19:12, 17:17, 13:11)
Oblak 18 (10 podaj), Evans 14 (12 skokov), Trebec 10, …

Damir Grgić, selektor slovenske ženske članske reprezentance: “Mislim, da smo zasluženo zmagali, saj smo praktično vodili skoraj celotno srečanje. Sam sem nekako podoživljal tiste minute v Pragi, kjer smo prav tako dve minuti do konca vodili za nekaj točk, a na koncu izgubili. Menim, da se nam je to danes povrnilo. Pokazalo se je, da imajo ta dekleta nekaj več kot so imele prejšnje generacije. To so dokazale že z osvojeno medaljo lani na Portugalskem. Sedaj smo praktično igrali z ekipo, ki je v povprečju stara 20 let. Vsa čast dekletom.”

-120

V sredo bo dvorani Gimnazije Celje – Center ob 18.00 še tekma z Romunijo, kjer bi si Slovenke že lahko zagotovile uvrstitev na evropsko prvenstvo.

§

Celjski košarkarji so v predzadnji tekmi drugoligaškega tekmovanja gostovali pri drugouvrščenih Sežancih, kjer so morali za podaljšanje upanja za uvrstitev v prvoligaške kvalifikacije zmagati.

Prva opaznejša razlika je nastala v 18. minuti, ko so gostje povedli za 6 točk, s trojko Amarja Ejupa pa so Celjani ob polčasu vodili 36:44.

Gostje so po glavnem odmoru vodili tudi z dvomestno prednostjo, “mesarji” pa so v 29. minuti preko Američana Shaquilla Duncana prišli na 57:60.

Celjski vrsti se je uspelo ubraniti domačega naleta vse do 37. minute, ko je bila razlika v njen prid tri točke. V zadnji minuti so Kraševci prišli na 76:78, a so Celjani na koncu zbrano izvajali proste mete.

MESARIJA PRUNK SEŽANA : CELJE 78:82 (20:22, 16:22, 21:20, 21:18)

12. Ljubljana 4/16 24

V soboto, 17. februarja, bo ob 19.00 na sporedu domača tekma z zadnjeuvrščeno Ljubljano. V medsebojnem srečanju se bodo pomerili tudi neposredni nasprotniki za uvrstitev med četverico škofjeloški LTH Castings in ljubljanski Parklji, ki morajo odigrati še zaostalo tekmo s Kranjčani.

*foto: Gojko Kusić/ŽKKCC