Slovenski judo se sooča z enim največjih škandalov v svoji zgodovini. Po poročanju časnika Dnevnik je več nekdanjih vrhunskih judoistk podalo prijavo zoper Marjana Fabjana, dolgoletnega trenerja Judo kluba Sankaku Celje in enega najuspešnejših slovenskih športnih delavcev. Očitajo mu domnevno fizično in psihično nasilje, spolne zlorabe in zlorabo avtoritete.
Marjan Fabjan je skozi desetletja zgradil izjemno uspešen klub in reprezentančni sistem, ki je Sloveniji prinesel prepoznavnost v svetu juda. Tekmovalke, kot so Urška Žolnir, Lucija Polavder, Ana Velenšek in Tina Trstenjak, so osvajale kolajne na največjih tekmovanjih, Fabjan pa je veljal za strogega, a rezultatsko neusmiljenega strokovnjaka. A zdaj se pod težo resnih obtožb postavlja vprašanje: so bile te zmage zgrajene na račun nasilja, zlorab in tišine?
Prijave na njegov račun naj bi se nanašale na obdobje, ko so bile nekatere judoistke še mladoletne. Ena izmed nekdanjih tekmovalk, ki želi ostati anonimna, je za Dnevnik dejala, da je s Fabjanom začela trenirati pri 13 letih, domnevne zlorabe pa naj bi trajale več let. Njene obtožbe vključujejo klofute, udarce z bambusovo palico, zmerjanje, brce, kričanje in tudi spolno nadlegovanje.
Preiskavo so potrdili tudi na Policijski upravi Celje, kjer so sporočili, da gre za občutljive zadeve, ki zahtevajo poglobljeno obravnavo. “Nekatere preiskave so hitro končane, druge so bolj obširne. Gre za občutljive zadeve in verjetno je treba vprašati več ljudi, zato lahko traja dlje časa,” je za STA povedal Boštjan Žaberl.
Urška Žolnir je za TV Slovenija v izjavi sporočila, da je bil Fabjan skozi celo njeno športno pot njen trener. “Najino sodelovanje je bilo vedno korektno in profesionalno,” je poudarila. Velenšek pa je navedla, da je Fabjan kakšno od varovank kdaj udaril, a tega niso dojemale kot fizično nasilje, je poročala TV Slovenija.
Odziv Fabjana
Fabjan, ki je v preteklosti vodil slovenske judoistke do šestih olimpijskih medalj, obtožbe ostro zavrača. Za STA je dejal, da ga je ob novici skoraj zadela kap.
“Ostro zavračam kakršno koli spolno nasilje. To je zgodba, ki bo slovenski judo razdelila na dva pola,” je še dejal za STA in dodal, da gre po njegovem mnenju za osebna obračunavanja in trenja v zvezi. Ob tem je poudaril, da ni v stiku s policijo in da se zgodba pojavlja ravno pred pomembnimi mednarodnimi tekmovanji, kjer naj bi slovenski judoisti imeli visoke cilje.
Odziv Judo zveze Slovenije
Na Judo zvezi Slovenije so v odzivu zapisali, da so seznanjeni s preiskavo, a niso pristojni za delo policije ali tožilstva, zato primer ne bodo komentirali do njegovega pravnomočnega zaključka. Izpostavljajo pa, da zagovarjajo ničelno toleranco do vsakršnega nasilja in se zavezujejo k ustvarjanju varnega in spodbudnega okolja za vse športnike.
“Če so obtožbe resnične, je to zelo slabo za judo,” je za STA komentiral predsednik zveze Bogdan Gabrovec. Na odgovore bo treba počakati, saj preiskava še poteka.
Gabrovec je kasneje za Odmeve na TV Slovenija dejal, da ne verjame, da bi se zlorabe dogajale. Če bi se obtožbe izkazale za utemeljene, pa bo odstopil. Kot je zatrdil, v njegovi prisotnosti na treningih nikoli ni bilo indicev o spolnem nasilju.