14 odpovedi v Ljudskem magazinu


Že dalje časa govorimo In pišemo, da iz leta v leto bolj usiha kader v trgovini, vendar ni bilo dosti storjenega, da bi se to stanje bistveno spremenilo. Najbolj kritično je to vprašanje pri veleblagovnici Ljudski magazin v Celju, kjer je od lanskega oktobra do letošnjega februarja odpovedalo službo kar 14 prodajalcev. Na dvakratni razpis za prosta delovna mesta, so s težavo dobili samo dva človeka za trgovski pult. Na devetih oddelkih je že sedaj samo po en uslužbenec, kjer bi praviloma morali biti trije, ali pa vsaj dva. Na oddelku ženskega perila so danes štiri uslužbenke in imajo mesečni promet povprečno 5 milijonov din. Od teh štirih prodajalk gresta dve vsak čas na porodniški dopust, ena je odpovedala službo in bo tako ostala samo ena prodajalka. V podjetju so že sedaj silno zaskrbljeni, kaj pa bo šele v poletnem času, ko bodo nameščenci začeli koristiti letni dopust.

Pri tem staležu v teh kritičnih mesecih verjetno ne bodo videli drugega izhoda, kot da bi poslovanje na nekaterih oddelkih za nekaj dni zaprli.

To pa se ne bo smelo zgoditi in je zato pomoč od strani odgovornih forumov tembolj nujna. Stanje uslužbencev pri L M je tako kritično, kot ga ne pomnijo ves čas po osvoboditvi. O problemu so razpravljali na vseh pristojnih forumih v Celju, ustrezne rešitve pa doslej še niso našli.

Vzrok, zakaj ljudje odhajajo iz trgovin, je iskati predvsem v razlikah plač med trgovinami in podjetji. Saj pa tudi niso osamljeni primeri, da se sposobni trgovski uslužbenci raje zaposlijo v industriji, kjer dobijo večjo plačo. Nekateri pa odhajajo tudi v druga manjša trgovska podjetja, kjer so plače sorazmerno višje.

Najnižja plača uslužbenca v Ljudskem magazinu znaša od 7300 do 8800 dinarjev. Oddelkovodje manjših oddelkov dobijo od 8500 do 10.300 dinarjev mesečne plače, oddelkovodje višjih oddelkov pa od 10.000 do 12,500 dinarjev.

Na teh večjih oddelkih znašajo zaloge do 15 milijonov din, mesečni promet pa se suče med 3 in 8 milijoni dinarjev.

Dogaja se, da ima poslovodja manjše podeželske trgovine z mnogo manjšim prometom izdatno višje mesečne prejemke kot oddelke vodja Ljudskega magazina z 8 milijonskim prometom, ko prejme za svoje odgovorno delo največ 12.000 din.

Vzrok begu iz trgovin je končno tudi nestrnjeni delovni čas, ki je zlasti neprimeren za prodajalke, ki imajo doma družino in so dejansko ves dan zaposlene.

Razumljivo je, da bi tudi prodajalka-mati raje delala od 6. do 14. ure, da bi popoldanski čas lahko posvetila družini.

Vse izgleda, da bo treba pereči problem pomanjkanja kadra v trgovini reševati v republiškem, če ne celo v zveznem merilu.

Celjski tednik, 11. 4. 1958