Celjski trg je najdražji v državi


V ponedeljek so se sestali na okrajni trgovinski zbornici v Celju predstavniki živilske stroke in nekaterih zadrug na posvet, ki ga je vodil tajnik zbornice tov. Ivan Rančigaj. Razpravljali so o problemih preskrbe potrošnikov s poljskimi pridelki, povrtnino in sadjem ter o vzrokih znatnega porasta cen v primerjavi z lanskim letom.

Cene na celjskem trgu so bile 9. oktobra naslednje: jabolka 34 din (cena časopisa 10 din, op.). hruške 40 din, breskve 34 din, grozdje (hamburger) 90 din, smederevsko grozdje 80 din, istrsko grozdje 50 din, kostanj 28 din, zelje 20 din, fižol 80 din, bosanske češplje 40 din, krompir 10 do 12 din, čebula 28 din, jajca 19 do 20 din, solata 30 din, korenje 25 din, ohrovt 25 din, peteršilj 35 din, orehi 110 do 125 din, kutine 34 din, lubenice 10 din, paradižnik 30 din, paprika 46 din, česen 100 din, suhe slive 120 din, rožiči 250 din, rozine 360 do 380 din, limone 326 din in mleko 30 din.

Povprečno so cene porasle od 80 do 120 % od lani, razen pri krompirju, kjer je cena zmerna in realna. Nekateri artikli so se podražili tudi 3 do 4 krat v primerjavi z lanskoletnimi cenami.

Na podražitev so najbolj vplivala razna izvozna podjetja, zlasti pri jajcih in sadju, ki preplačujejo cene, samo da si zagotovijo potrebne količine, največkrat tudi ne glede na kakovost blaga.

Intervencija kmetijskih zadrug ter kmetijskih gospodarstev iz okolice Celja pa bi se morala bolj čutiti na celjskem trgu. Na celjskem trgu nastopajo tudi razni prekupčevalci, saj je samo iz Celja 5 takih posredovalcev. Zaradi tega in seveda zaradi letošnje izredno slabe letine, so bili mnenja, da je na podražitev vplivala tudi previsoka amortizacija na trgovske lokale, pomanjkanje lahkih prevoznih sredstev ter sorazmerno drag avtomobilski in železniški prevoz.

Večkrat morajo čakati dalj časa na vagone, ker železnica embalaže ne sprejme, jo vračajo z avtomobili, kar je seveda dražje. Predstavnik Trgovskega podjetja OZZ pa je omenil, da ne morejo nabaviti od kmetijskih zadrug v Prekmurju večje količine jabolk zaradi tega, ker je banka tem zadrugam zaradi neažurnega knjigovodstva in nerednosti blokirala kreditne račune in jim zato izplačila ne morejo nakazati preko banke, izplačila v gotovini ali po kreditnem pismu pa ne smejo izvršiti, ker je to finančni prekršek.

Savinjski vestnik, 15. 10. 1954

polovicka_celje_klik