Cinkarno še čaka temeljita sanacija obrata Čret


Cinkarna Celje je po mnenju celjskega izvršnega sveta kratkoročno zagotovila varno obratovanje ferosulfatne in piritne linije, občinski načrti pa jih zavezujejo, da morajo do leta 90 opraviti celotno sanacijo. Kratkoročni ukrepi so bili potrebni po lanski nesreči, ko je prišlo do izliva kisline, kljub temu, da ni stekla v vodotoke, pač pa jo je zadržala lovilna skleda. Ta se je pri tem nekoliko poškodovala in morali so jo obnoviti.

Po obnovi je skledo preizkusil ljubljanski. Zavod za raziskavo materiala in konstrukcij, ki zagotavlja, da mora v primeru največjega izlitja kisline skleda zdržati 24 ur. V Cinkarni so v tem času pripravili tudi tečaj in preizkus znanja za delavce, ki delajo s kislino. Tečaj je trajal 56 ur, vanj pa so vključili 52 delavcev. Večina jih je uspešno opravila izpit, zagotavljajo pa, da bodo s takšnimi oblikami izobraževanja nadaljevali tudi v prihodnje.

Med kratkoročnimi ukrepi so načrtovali tudi zamenjavo pršilnih hladilnikov na ferosulfatni liniji. V prvi fazi jih

bodo posodobili tako, da bodo postavili nov sistem za signalizacijo in regulacijo kislosti hladilne vode, ki je potrebna pri hlajenju kisline. Dodatno pa bodo postavili še napravo za avtomatsko nevtralizacijo hladilne vode z apnenim mlekom. Naprave naj bi montirali do sredine letošnjega leta, načrtujejo pa jih tudi na piritni liniji. To pa je odvisno od tega, kakšna bo sanacija obeh linij. Ugotavljajo namreč, da upada povpraševanje po žveplovi kislini, zato še ni povsem jasno, za kakšno sanacijo se bodo odločili. Ferosulfatna linija mora zaenkrat obratovati predvsem zaradi predelave zelene galice, piritna linija pa je tudi cenovno zanimiva, saj dela z domačo surovino. Vsekakor pa bo sanacija tudi finančno izredno zahtevna, zato v Cinkarni menijo, da odločitev ne bo lahka.

Novi tednik, 14. 1. 1988