S tem naslovom je bil na današnji dan pred 15 leti objavljen prispevek v Novem tedniku. Vabljeni k branju:
Koliko časa bodo morali ekološki kmetje na celjski tržnici še prodajati pod milim nebom? – Prelaganje odgovornosti glede financiranja nadstreška
Ekološke kmete, ki prodajajo na celjski tržnici, počasi mineva potrpljenje. Počutijo se diskriminirani, ker investitor nad ekološkim delom nove tržnice ni postavil strehe. Prodajalci so tako povsem odvisni od vremenskih razmer. Čeprav so projekti za nadstrešek že narejeni, se zatika pri njegovem financiranju.
»Sramota je, da je na celjski tržnici najslabše poskrbljeno za ekološke kmete«, se razburjajo prodajalci ekoloških izdelkov. Kot pravijo, je dež že nekajkrat zmočil njihove izdelke, ki so šli zaradi tega slabše v prodajo. »Nihče ne želi kupovati premočenih izdelkov ali stati na dežju med nakupom. Seveda je v času dežja tudi manj strank, saj raje gredo kupovat na stojnice, ki so zaščitene s streho. Še posebej pa nas skrbi poletje. Kajti ko bo posijalo močno sonce, se lahko nekateri naši proizvodi pokvarijo. Ekološki kmeti smo, kot vse kaže, resno diskriminirani tudi s strani občine, ne glede na to, da ponujamo obiskovalcem tržnice zdravo sadje in zelenjavo, pridelano brez pesticidov,« je razočaran prodajalec in lastnik ekološke kmetije Stanko Valpatič s Ponikve. Enako meni tudi Vera Zakošek iz Lesičnega: »Čeprav smo mislili, da bodo pogoji na novi celjski tržnici boljši, je stanje še slabše. Vodstvo tržnice nam kljub dežju vedno zaračuna najemnino za stojnico po isti ceni. Čeprav od vseh kmetov na tržnici ponujamo najbolj kvalitetno hrano, imamo za prodajo najslabše pogoje.«
Kdo bo financiral nadstrešek?
Koncesionar, podjetje CM Celje, in Mestna občina Celje sicer že nekaj časa obljubljata, da bodo nad ekološkim delom tržnice postavili nadstrešek, vendar se je, kot kaže, vse ustavilo pri denarju in tako odgovornost za financiranje nadstreška občina in CM Celje prelagata drug na drugega. »To vprašanje mora rešiti zasebni partner, ki upravlja s tržnico,« se glasi odgovor župana Bojana Šrota. V CM Celje pa pravijo, da financiranje nadstreška ni njihova obveznost. Pri tem predsednik upravnega odbora podjetja Marjan Vengust dodaja, da so objekt zgradili po projektni dokumentaciji in gradbenem dovoljenju, ki ga je pridobila Mestna občina Celje že pred sklenitvijo koncesijske pogodbe. »Deset zunanjih stojnic, ki so namenjene ekološki tržnici in prodajalcem cvetja, po projektni dokumentaciji nima strehe, zato so bile v sklopu gradnje objekta tako tudi narejene,« pravi. Na pobudo prodajalcev ekoloških izdelkov so v CM Celje sicer že pridobili vso potrebno dokumentacijo (načrt projektanta tržnice, soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine) za zaščito desetih stojnic pred vremenskimi vplivi, financiranje izvedbe pa po njihovem presega obveznosti koncesionarja po sklenjeni pogodbi. Dokler se torej koncesionar CM Celje z Mestno občino Celje ne bo uspel dogovoriti o financiranju nadstreška, bo ekološka tržnica takšna, kot je. Pod milim nebom. Sicer so na celjski tržnici poleg nadstreška predvideni še nekateri drugi popravki, pri čemer se je treba zavedati, opozarja Šrot, da vse te izboljšave pomenijo višji standard in s tem tudi višje cene najema stojnic. »Tržnica ni socialni objekt,« dodaja župan.
Bojana Avguštinčič, foto: Sherpa (arhiv NT), Novi tednik, 14. 5. 2010