Komisija dela


Celjska komisija za ugotavljanje izvorov premoženja je imela od ustanovitve (leta 1972 ) 34 sej. Več mesecev se je sestajala skoraj vsak teden. Delo komisije je usmerjeno v uresničitev dveh nalog — vodi postopke za 17 primerov, ki sta jih komisiji za ugotavljanje izvorov premoženja prijavila davčna uprava in tožilstvo. Tudi komisija je sama predlagala pregled premoženja za dva občana. Zanimivo je, da je komisija v enem primeru odstopila od postopka, ker je občan dokazal upravičenost premoženja. Največjo nalogo komisije pa predstavlja pregled 830 prijav obvestil občanov o premoženjskem stanju. Te prijave so morali občani oddati na osnovi javnega poziva.

Poziv je zahteval prijavo premoženja, če je imel občan več kot 50 starih milijonov premoženja, če je v zadnjih desetih letih odstopil sorodnikom 10 starih milijonov, če je v tekočem letu presegel izdatke za 50 odstotkov nad prejetimi dohodki in v drugih primerih. V 200 primerih so prijave pomanjkljive.

Premoženje so morali prijaviti tudi vsi vodilni kadri. Pri vseh prijavah sicer analizirajo premoženje, vendar ni osnovno preverjanje, pač pa registracija premoženja.

Celjska komisija za ugotavljanje izvora premoženja namerava v prihodnje okrepiti sodelovanje s krajevnimi skupnostmi in drugimi družbenimi organi.

Novi tednik, 23. 5. 1974