Lani na celjskem območju 29 prekinitev dela


Delavci se vse bolj pogosto in v večjem obsegu odločajo za prekinitve dela, pa naj bodo to štrajki, izsiljeni sestanki ali izredni zbori. Na celjskem območju so lani na tak način izrazili svoje nezadovoljstvo devetindvajsetkrat, kar je precej več kot leto poprej, ko je bilo prekinitev dela 12.

Danes bodo o nezadovoljstvu delavcev, stopnjevanju njihove zaskrbljenosti, nemotiviranosti za delo, nezaupanju in skrbi za socialno varnost, spregovorili na seji Medobčinskega sveta Zveze sindikatov za celjsko območje, na kateri bodo razpravljali o stavkovnih pravilih, kakršna je v javno razpravo posredoval republiški svet.

Vzrokov in povodov za prekinitve dela na celjskem območju je cela vrsta. Segajo od nizkih osebnih dohodkov in nepravilnosti pri nagrajevanju po delu in delitvi osebnih dohodkov do neustrezne organizacije dela, slabih razvojnih perspektiv organizacij združenega dela, raznih reorganizacij in premeščanja delavcev, slabe skrbi odgovornih za zagotavljanje socialne varnosti in seveda naraščanja cen življenjskih artiklov in stanarin ter splošnega upadanja življenjske ravni.

Prekinitve dela so lani sindikati zabeležili v vrsti organizacijah združenega dela. V občini Celje: Celjske lekarne – enota Celje, Zdravstveni center – tozd operativni oddelki z anestezijo. Lik Savinja v stečajnem postopku (delavci Lika so se tudi edini odločili za protestni pohod pred stavbo občinske skupščine), Emo – tozd radiatorji in tozd kontejner, Libela, Cinkarna in Nivo. V občini Laško so delo prekini delavci Lesnine – tozd Sopota Radeče, Gostinskega podjetja – tozd Savinja, TOK-a, Rudnika, Tima, Merxove delovne organizacije Potrošnik  Trgovina Laško ter Kore Radeče. V Mozirju so prekinili delo v Smreki Gornji grad. Komunali in Turistu v Mozirju ter Elkroju v Strugah. V občini Slovenske Konjice v Uniorju Zreče, v občini Šentjur v Topru in Alposu, v Šmarju v Vitalu Mestinje, Prevozništvu Donat – mehanični delavnici in Korsu Rogaška Slatina. V velenjski občini so prekinili delo v Tovarni usnja Šoštanj in ESO – Velenje. V Žalcu pa so ga prekinili v Lik Savinja – tozd Pohištvo Šempeter ter v Ferralitu.

Novi tednik, 4. 2. 1988