Mestni zapori: vez s svetom


Za mestne zapore v Celju lahko rečemo, da se modernizirajo. Pravzaprav se odpirajo v svet že od leta 1967, ko so adaptirali prostore. Že takrat so namenili en prostor za takoimenovano »obsojeniško kantino«, kjer pa je bila omejena izbira. Merxova poslovalnica Soča je prevzela prodajo in jo vodila do letošnjega leta.

Iz uprave mestnih zaporov in domskega sveta, ki ga sestavljajo zaporniki, pa je prišla pred kratkim pobuda o kulturnejši trgovinici, ki bi nudila pestrejšo izbiro artiklov. Poslovanje v zaporih in prodajo je prevzelo podjetje Tehnomercator.

Trgovinica je majhna in lepo založena. V njej lahko zaporniki kupujejo za zaslužek,  ki ga prislužijo z delom v zaporih ali pa z denarjem, ki jim ga pošiljajo sorodniki.

Na razpolago imajo mlečne in brezalkoholne pijače, pa tudi artikle za vsakdanjo rabo, predvsem za higieno. Naprodaj imajo tudi revije in časopise. V kantinici prodajajo dvakrat tedensko in da je bila potrebna, dokazuje vsakokrat vrsta, ki se napravi pred njo.

Trgovinica v mestnih zaporih v Celju pomeni korak naprej v razvoju »obsojeniške samouprave«, ki je bila v Celju v Sloveniji med prvimi. Danes že kaže pozitivne rezultate, saj občutek, da je obsojenec človek in ne samo številka, dviga obsojenčevo samozavest in je tudi osnova samodiscipline, ki pripelje zapornika na pravo pot.

Novi tednik, 30. 8. 1973