Mladi mislijo, da v Celju zanemarjajo vprašanje brezposelnosti


Kaj bo s pripravniki, je najbolj vznemirilo delegate na zadnji seji skupščine skupnosti za zaposlovanje v Celju. Več kot polovica jih je zaposlenih za določen čas.

Mladinska organizacija je še vedno osamljena pri reševanju problema brezposelnosti, bi lahko zaključili iz razprave na seji. Delegati si upravičeno postavljajo vprašanje okoli pripravništva, saj vemo, kaj sledi, če so pripravniki zaposleni le za določen čas. Podaljšala bi se lista brezposelnih, brez dela bi ostalo več mladih kvalificiranih delavcev, skupnost za zaposlovanje pa verjetno ne bi zmogla stroškov za kritje denarnega nadomestila tem brezposelnim osebam.

Vendarle zadeva ni tako tragična. To nam priča tudi podatek o pripravnikih, ki so lani opravljali pripravništvo in je bila tudi takrat večina sprejeta za določen čas. Delovne organizacije so storile vse, da so jih le zaposlile, svoje pa je storila tudi skupnost za zaposlovanje. Tako, da iz vrst pripravnikov letos dobiva denarno nadomestilo le 8 občanov. Pripravnikov pa je preko 300.

Kljub temu so se delegati na seji, kjer so obravnavali tudi osnutek predloga letnega načrta za zaposlovanje, zavzeli za to, da v njem zapišejo obveznost za stalno zaposlitev pripravnikov. Če ne bo šlo drugače, naj jih začasno razporedijo na druga delovna mesta, od koder bi imeli prednost pri zaposlitvi v svojem poklicu, če se bodo kasneje pokazale potrebe.

Delegati so tudi na premajhno aktivnost mladih in njihove organizacije pri reševanju problemov zaposlovanja.

Mladinska organizacija razpihuje problem brezposelnosti, 5,0 menili delegati, in kaže da ni dovolj seznanjena s poročili skupnosti za zaposlovanje. Tu je med drugim zapisano, koliko je prostih delovnih mest, ki krepko presegajo številko brezposelnih.

Problem pa je v tem, ker mladi nočejo poprijeti za vsako delo. Delegatka ZSMS iz Celja pa je povedala, da tem vprašanju mladinska organizacija namenja dovolj pozornosti, da imajo izdelan tudi svoj program dela na tem področju in da se zavzemajo za to, da bi zaposlili vse šolane mlade ljudi in to na taka delavna mesta, ki ustrezajo njihovim kvalifikacijam. Neskladja v kvalifikacijski strukturi brezposelnih in strukturi prostih delovnih mest ne bi smelo zavajati češ, da na Celjskem ni problema brezposelnosti. Očitno je, da so v občini Celje storili velik korak naprej pri reševanju brezposelnosti, verjetno pa imajo tudi mladi ideje in programe, ki bi jih morali upoštevati. Navsezadnje imamo dovolj zrelo mladino, ki bo verjetno znala odgovorno reševati svoje probleme. Zakaj jim ne damo do besede.

Kakorkoli že stvari stojijo v tem trenutku, bo verjetno potrebno enkrat za vselej jasno izoblikovati odnos do brezposelnosti, ki sicer ni pereča v tem trenutku vendar iz leta v leto raste.

Novi tednik, 10. 11. 1978