Pijančevanju je treba zastaviti pot


Na dobro obiskanem sestanku v Novi vasi je naš kandidat za rep. skupščino tov. Olga Vrabičeva pribila pri svojem izvajanju še žalostno sliko celjskih šol, ki so baje prej podobne tovarnam kot pa modernim učilnicam, saj manjka še uvedba tretje smene! Doslej šolstva ni bilo mogoče zboljšati, ker zaradi gradnje splošnih ključnih objektov temu problemu ni bilo mogoče dodeliti dovolj visokih materialnih sredstev. Drugo, kar je omenila, je bilo še bolj žalostno. Za pijačo porabijo v Celju gorostastne zneske. Sprožila je vprašanje, kako bi se dalo popivanje zajeziti.

Nemara so alkoholne pijače še vedno prepoceni. Volivci so ugotovili, da res cene alkoholnim pijačam niso v sorazmerju s cenami za industrijsko blago. Poleg tega je vprašanje, če bodo vinogradniki pri dosedanjih cenah sploh lahko kdaj izboljšali svoje življenje, obnovili svoje nasade in mehanizirali obdelavo. Sedanje cene vinu so v dobrem delu še »zasluga« viničarske življenjske ravni pridelovalcev.

Navzoči član Rdečega križa je z veseljem pozdravil diskusijo v tej smeri in obrazložil škodljivost pijančevanja za ljudsko zdravje, blagostanje in družinsko srečo. Treba bo misliti, kako bi se temu zlu uspešno uprli. Če bi bile pijače drage, bi se vsak premislil, preden bi na veliko popival. Govorili so tudi o tem, da bi otroške dodatke kroničnih in prekomernih pivcev moralo dobivati žene. Izdale naj bi se odločbe, ki bi pooblastile delodajalca, da bi lahko otroške dodatke izplačevali materam ali tistim, ki otroke dejansko oskrbujejo. Zelo umestno bi bilo, če bi bila izdana odločba, po kateri bi skupnost lahko odtegovala pijancem del plače. Ta denar bi se zbiral v fondu, iz katerega bi potem oskrbovali družine, prizadete zaradi alkohola. Ta sestanek v Novi vasi je bil zelo dober, ker dokazuje, kako živo so volivci posegli v konkretne primere in da na osnovi teh resnično prihaja volja ljudstva navzgor do tja, kjer se sprejemajo zakoni.

Savinjski vestnik, 14. 11. 1953