Podhod na celjski postaji


Če bo vse po sreči, bo celjska železniška postaja končno le dobila prepotreben podhod za potnike; graditi so ga začeli pred približno mesecem dni, odprli pa naj bi ga v začetku prihodnjega leta. Če bo dovolj denarja, seveda.

Načrti za gradnjo podhoda so že precej stari in tudi gradbinci so tokrat že tretjič v Celju; dvakrat so morali gradnjo podhoda preložiti, ker ni bilo dovolj denarja.

Čeprav je Železniško gospodarstvo Ljubljana (in s tem tudi ŽTO Celje) spet (oziroma še kar) v velikih finančnih zagatah in je zaradi pomanjkanja denarja celo ogrožena varnost prometa na železnici, pa celjski železničarji le upajo, da bodo tokrat investicijo izpeljali do konca. Celjska postaja je namreč edina med večjimi železniškimi postajami v republiki, ki še ni ustrezno modernizirana.

Glede na promet – vsak dan izstopi ali vstopi na vlake v Celju 12.000 potnikov, čez postajne tire pa pelje 200 vlakov, od tega polovica potniških – je posodobitev nujna, razdeljena pa je v tri faze.

Najprej naj bi zgradili podhod, potem preuredili tirne naprave in nazadnje vgradili še sodobne signalno varnostne naprave.

Podhod, ki bo stal 1,8 milijarde dinarjev, bo dolg približno 46 metrov in bo imel tri dvojne izhode oziroma vhode. Širok bo 6,5 in visok približno 2,6 metra. Os podhoda je postavljena tako, da ga bo kasneje mogoče podaljšati pod magistralno cesto v Laško do kina Union.

Načrti za takšen podaljšek naj bi že obstajali, zgradili pa bi ga, ko bi modernizirali južni del celjskega cestnega križa.

Podhod bodo gradili postopoma, tako da nikoli ne bodo zaprti več kot trije tiri. Zaradi tega bodo pod tretjim tirom postavili zasilen betonski most, kar bo gradnjo nekoliko podražilo. Kljub temu bo v času gradnje železniški promet oviran, tako da bodo nekateri vlaki imeli manjše zamude.

Novi tednik, 23. 6. 1988