Študija o Hudinji


Milan Natek, naš rojak, sicer pa strokovni svetnik v geografskem inštitutu SAZU, tudi v celjski publicistiki že dolgo ni neznano ime. Samo pri Celjskem zborniku je že od leta 1962 redni, vsakoletni sodelavec, ki svoje ekonomske-socialnogeografske raziskave v glavnem namenja domačemu okolju, zemlji in ljudem od Trojan do Sotle.

Natkova pozornost velja zlasti reki in njenemu vplivu na življenje ob njej; na primer Vodno omrežje v Spodnji Savinjski dolini in njegova uporaba za mlinarstvo in žagarstvo. S tega vidika je v razpravi Poplavna območja v Spodnji Savinjski dolini dodal razpravo o poplavnih področjih v porečju Hudinje, ki je pred kratkim izšla kot posebni odtis Geografskega zbornika.

Študija opisuje kamninske, reliefne, podnebne in hidrološke značilnosti porečja hudourniške Hudinje. Z domoznanskega vidika posebno zanimivo poglavje pa je družbeno-ekonomski prikaz nekdanjega poplavnega sveta ob Hudinji med Vojnikom in Spodnjo Hudinjo, nad katerim človek še danes bdi z regulacijami in raznimi drugimi posegi, da se ta svet v čedalje večji meri vključuje v sklop celotnega celjskega industrijsko-gospodarskega in urbanega organizma. Študijo zaključuje prikaz značilnih obdobij rasti prebivalstva v porečju Hudinje zadnjih sto deset let, v tem pa zmanjšanje števila kmetijskega prebivalstva v obdobju od 1953 do 1971, kot posledice njegove preslojitve v druge dejavnosti.

Novi tednik, 16. 6 1983